Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo bude vracet uprchlíky. Dohody už uzavřelo se Španělskem a Řeckem, jedná s Itálií

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Německo se po Španělsku dohodlo i s Řeckem na smlouvě o vracení migrantů, kteří před příchodem do Německa požádali o azyl v jiné zemi EU. V plném proudu jsou rozhovory s Itálií. Kancléřka Angela Merkelová dala podle agentury DPA najevo, že se v případě nutnosti do nich osobně zapojí.

"Tato dohoda (s Řeckem) je bezprostředně před uzavřením," uvedla mluvčí německého ministerstva vnitra. Dojednána byla ve čtvrtek večer. Už zbývá jen jedna korespondence, žádné podrobnosti ale mluvčí uvést nechtěla.

Rozhovory s Itálií postoupily na ministerskou úroveň. "Vycházíme z toho, že takovéto ujednání (o vracení migrantů) bude dosaženo i s Itálií," konstatovalo německé ministerstvo vnitra.

Dohoda, kterou Berlín s Madridem uzavřel minulý týden v pondělí, vstoupila v platnost v sobotu. Předpokládá, že Německo může do 48 hodin vracet migranty, kteří už podali žádost o azyl ve Španělsku. Dohoda s Aténami se týká osob zadržených na rakousko-německých hranicích, které předtím už požádaly o azyl v Řecku. I tito lidé mohou být posláni zpět do 48 hodin.

Španělsko žádnou protislužbu oplátkou od Německa nepožadovalo. Itálie a Řecko však chtěly, aby Německo od nich přebíralo další příchozí migranty. Německý ministr vnitra Horst Seehofer to však odmítl.

Témata:  Německo Řecko uprchlíci Španělsko Itálie

Aktuálně se děje

23. srpna 2026 10:09

Dara Rolins a změna plánů. Byla jsem lehce nervózní, přiznala zpěvačka

Dara Rolins se momentálně naprosto soustředí na osobní a rodinný život, protože přestala koncertovat. Její pozornost tak má z velké části i jediná dcera Laura, která se chystá na odchod do zahraničí, kde bude studovat. Nakonec má být ale její budoucnost jiná, než se dosud myslelo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy