Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si stěžují Británii: Rusové jsou u nás zase

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Londýn - V noci z 20. na 21. srpna 1968, tedy před 50 lety, vpadla na území Československa vojska států Varšavské smlouvy. Tématu se dnes ve svých komentářích věnují i západoevropská média.

Podle Shauna Walkera, zpravodaje britského listu The Guardian, rozděluje Čechy debata o tom, zda dnes Rusko představuje strategickou hrozbu. Zejména u starších obyvatel se hněv vyvolaný kroky Sovětského svazu v roce 1968 přenáší i na současné Rusko a jeho populaci.

"Stěžují si mi, že Rusové jsou tady zase," řekla Dana Kyndrová, kurátorka výstavy fotografií ve Staroměstské radnici o 50 let starých událostech. Takto prý řada starších lidí vnímá tisíce ruských turistů v Praze nebo desetitisíce Rusů, kteří v ČR pobývají dlouhodobě.

Pro mnohé Čechy je ale podle The Guardian Rusko nepříliš důležité, protože na rozdíl od Polska nebo pobaltských států nebyly dějiny českých zemí s těmi ruskými propojené po staletí. "Nemusí to být hluboce zakořeněná nedůvěra k Rusku, nýbrž spíše nedávné kroky Kremlu, co je za protiruskou politickou náladou," napsal deník.

Anexi Krymu připomíná také deník Independent jako důkaz toho, že konec komunismu a Varšavské smlouvy se nerovná ústupu militarismu. "Možná klíčem k porozumění Československu v roce 1968 je to, že na rozdíl od podobných protirežimních revolt, ať už v komunistické Evropě nebo jinde, nebylo pražské jaro pouze hnutím liberálů, studentů a politických intelektuálů bojujících proti konzervativnímu zřízení. Mělo širší podporu napříč generacemi, která pramenila ze silné tradice demokracie rozvíjené v Československu v meziválečné době," píše Independent. Nemělo by se prý zapomínat ani na to, že reformy pražského jara realizovali "vášniví komunisté".

I z těchto důvodů byly reformní snahy v Československu v konečném důsledku významnější než například studenty vedené nepokoje, které na jaře 1968 zachvátily Francii, napsal v deníku Irish Examiner irský historik Geoffrey Roberts. Události v Československu podle něj formovaly reformní politiku Gorbačova z druhé poloviny 80. let.

"Fenomén Gorbačov měl své kořeny v pražském jaru a v hnutí za demokratický komunismus. Bez příkladu reformních komunistů, jakým byl (Alexander) Dubček (od ledna 1968 do dubna 1969 první tajemník ÚV KSČ), není jisté, že by se Gorbačov pokusil o tak radikální změny v Sovětském svazu," míní Roberts.

Témata:  VIII.68 Československo Češi

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.