Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Havaj pustoší hurikán Lane. Hladina moře se zvedla o metr a půl

Hurikán
Hurikán
Foto: NASA

Honolulu - Hurikán Lane zeslábl ze čtvrtého na třetí stupeň pětistupňové stupnice. Bouře přesto dál sužuje Havajské souostroví, hlavně Velký ostrov. Rychlost větru na pobřeží ostrova překračuje 200 kilometrů za hodinu.

Kvůli bouři bylo uzavřeno několik silnic, podél západního pobřeží se hladina moře zvýšila až o půldruhého metru. Úřady vyzvaly obyvatele, aby si vytvořili alespoň čtrnáctidenní zásoby vody, potravin a léků. Pláží na turisticky nejexponovanějším ostrově Oahu s hlavním městem Honolulu se zatím nepřízeň počasí nedotkla. 

Úřady zatím nemají žádné zprávy o zranění osob. Hurikán postupuje podél souostroví jižním směrem, ale centrum se podle meteorologů posouvá nepředvídatelně a kdykoli může silně zasáhnout kteroukoli oblast regionu. 

Prezident Donald Trump vyhlásil na Havajských ostrovech stav ohrožení, který místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc. Přístavy včetně Pearl Harboru jsou mimo provoz. Všechny školy byly ale nejméně na dva dny uzavřeny, provoz zastavila místní rafinerie.

Témata:  Havajské ostrovy hurikán počasí

Související

Aktuálně se děje

17. listopadu 2025 11:48

Pravda o zdravotních potížích Rudolfa Hrušínského. Už dvakrát to bylo vážné

Zákeřná onemocnění se nevyhýbají ani slavným osobnostem. Své o tom ví Rudolf Hrušínský, který se rozhodl prozradit pravdu o opakovaném boji s rakovinou. Veřejnost doteď neměla tušení, s čím se oblíbený herec v posledních letech potýkal. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy