Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko má první pilotku stíhačky, výcvik už podstupují další ženy

F-15 Eagle
F-15 Eagle
Foto: army.mil

Tokio - Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015. První japonskou pilotkou stíhačky se stala Misa Macušimová (26), dokončila výcvik pro lety se strojem F-15.

"Jako první pilotka stíhačky otevírám cestu pro všechny ostatní," řekla novinářům Macušimová, kterou citovala BBC.

"Už od chvíle, kdy jsem chodila na základní školu a v kině viděla film Top Gun, jsem obdivovala piloty stíhaček," dodala absolventka japonské Národní akademie obrany. "Budu nadále tvrdě pracovat, abych plnila svou povinnost - nejen pro sebe, ale i pro všechny ženy, které se touto cestou vydají v budoucnosti."

V současnosti podstupují výcvik na pilotky stíhaček tři další ženy. Stíhačky F-15J, do jejichž kokpitů usednou, jsou dvoumotorové letouny určené ke vzdušným soubojům s dalšími letadly. 

Japonsko se loni propadlo ze 111. na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti. U žen se v Japonsku předpokládá, že budou v první řadě manželkami, matkami a hospodyněmi, než aby měly vlastní kariéru.

Témata:  Japonsko F-15 Eagle Japonská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.