Tripolis/Vídeň – Evropská unie uzavřela dohodu s Tureckem o navracení migrantů a ostraze hranic, aby omezila příliv uprchlíků do Evropy. Zároveň se debatuje o tom, zda by měla být podobná dohoda uzavřena taky s některými africkými státy. Jenže jak se zdá, africké státy o žádnou dohodu nestojí.
Cesta z Turecka už není tak jednoduchá, jako byla dříve, uprchlíci proto opět využívají trasu z Libye do Itálie. Právě i kvůli tomu se spekuluje o uzavření dohody o navracení migrantů s některými africkými státy.
Jenže jak se zdá, v případě Libye zřejmě to ale tak snadné nebude. Tamní premiér al-Sarraj Fajes se k problému vyjádřil pro německý list Welt am Sonntag, kde uvedl, že jeho země odmítá přijímat zpět uprchlíky, kteří budou zadrženi na cestě do Evropy.
Doslova uvedl: „Libye nebude akceptovat podobnou smlouvu, jakou uzavřelo s Evropskou unií Turecko. Evropa si musí sama najít způsob, jak vracet uprchlíky do jejich domovských zemí. Uprchlíci tady s námi žít nemohou."
Al-Sarraj Fajes tímto způsobem reagoval na slova rakouského ministra zahraniční Sebastiana Kurze. Ten uvedl, že by si Evropě měla vzít příklad z Austrálie a migranty držet na ostrovech ve Středozemním moři. A nepouštět je do Evropy, ale naopak posílat zpět, odkud přišli.
Podle Kurze by EU měla jasně stanovit, že ti migranti, kteří se budou pokoušet neregulérně dostat do Evropy by měly automaticky ztrácet právo na to, aby žádali o azyl. Odradí to podle něho další, kteří se k cestě teprve chystají.
Zároveň s tímto vyjádřením přichází dnes zpráva o tom, že za poslední čtyři dny nalezli záchranáři na plážích západní Libye těla 132 utonulých běženců. Překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy se tento rok pokusilo asi 204 tisíc migrantů, kterým se skutečně podařilo dostat na italské nebo řecké břehy. Dalších asi 2500 lidí při této snaze zahynulo v moři.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01