reklama

Investigativní novináři STV uvádějí, že za posledních pět let bylo ve Švédsku registrováno 843 soudně prokázaných sexuálních útoků. Celkem 197 z nich spáchali lidé pocházející z Blízkého východu či severní Afriky, 134 násilníků pocházelo ze severní Afriky a 96 z dalších oblastí mimo Evropu. Jen z Afghánistánu jich bylo 45.

SVT také uvedla, že pokud jde o znásilnění či pokus o znásilnění v případech, kdy oběť útočníka neznala, pocházeli pachatelé z ciziny v osmdesáti procentech případů. Bývalý policista, který se narodil v Afghánistánu a kterého SVT cituje, v té souvislosti upozornil, že někteří mladí Afghánci, kteří přišli do Švédska v posledních letech, zastávají názory, které se výrazně liší od „švédské myšlenky sexuální rovnosti“.

Znásilnění je ve Švédsku nahlášeno mnohem více

„V programu velmi jasně zaznívá, že se jedná o malé procento lidí ze zahraničí, kteří jsou odsouzeni za znásilnění," vysvětluje šéfredaktor SVT Ulf Johansson. Zdůraznil, že počet hlášených znásilnění ve Švédsku je mnohem vyšší, takže není možné vyvodit závěry o úloze přistěhovalců v sexuálních útocích.

BBC také zdůrazňuje, že švédská televize počítá jen případy, kdy již proběhl soud a padl rozsudek. Ve Švédsku ale byly během uplynulých let nahlášeny tisíce znásilnění, o etnickém původu podezřelých se ale v těchto případech statistiky nevedou.

Švédsko přijalo rekordní počet migrantů

Když roce 2015 zaznamenala země rekordní počet žadatelů o azyl, počet hlášených znásilnění klesl o 12%. Na vrcholu migrační krize přišlo do Švédska přibližně 160 000 migrantů - více na osobu než do kterákoliv jiné země EU. Prudký nárůst migrace následně vyvolal otázky o schopnosti Švédska integrovat přistěhovalce. Centrální levicová vláda pod vedením sociálních demokratů brzy zavedla omezení a počet příchozích dramaticky klesl.

V reakci na tuto zprávu o znásilnění spáchaných cizinci někteří politici, například z řad Švédských demokratů, navrhli, aby byli migranti odsouzení za znásilnění deportováni.

Loading...

3 komentáře (Poslední 29.08. 20:40) Napište svůj názor

reklama