Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Barmě se protrhla přehrada. Voda zaplavila dálnice a vesnice

barma
barma
Foto: Instagram

Rangún - V centrální Barmě se dnes v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) protrhla přehrada. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. Hasiči evakuovali na 5000 lidí.

"Přepad přehrady se protrhl a voda zaplavila dvě vesnice poblíž dálnice. Do chrámů a na bezpečná místa v okrsku Yedaše se přesunulo více než 5400 lidí," sdělil člen místního úřadu pro mimořádné události.

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09:30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. "Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody," sdělil.

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio.

Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100.000 lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

Témata:  Barma přehrady povodně

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.