Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Barmě se protrhla přehrada. Voda zaplavila dálnice a vesnice

barma
barma
Foto: Instagram

Rangún - V centrální Barmě se dnes v půl šesté ráno místního času (asi hodinu po půlnoci SELČ) protrhla přehrada. Zaplavena je i část dálnice mezi hlavním městem Neipyijto a pětimilionovým Rangúnem. Hasiči evakuovali na 5000 lidí.

"Přepad přehrady se protrhl a voda zaplavila dvě vesnice poblíž dálnice. Do chrámů a na bezpečná místa v okrsku Yedaše se přesunulo více než 5400 lidí," sdělil člen místního úřadu pro mimořádné události.

Jeden z místních obyvatel ve dvě hodiny odpoledne místního času (09:30 SELČ) řekl, že voda přestala z přehrady vytékat. "Je vidět, že v nádrži je jenom třetina normálního stavu vody," sdělil.

K přehradě se přijeli podívat i náčelník generálního štábu barmské armády Min Aun Hlain a viceprezident Henry Van Thio.

Přehrada byla postavena v roce 2004 a voda z ní se používá k zavlažování polí v okolí. Silné monzunové deště v červenci způsobily v Barmě rozsáhlé záplavy, kvůli nimž z domovů odešlo přes 100.000 lidí a 11 jich přišlo o život. V sousedním Laosu se přehrada protrhla v červenci a zemřelo tam 27 lidí.

Témata:  Barma přehrady povodně

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy