reklama

Téměř pro všechny to byl první let v životě. To, že zamíří do Francie, se mnozí dozvěděli ani ne dva dny před odletem. "Vůbec jsme nespali, celou noc jsme slavili," popsala náladu před odletem Irène z Kamerunu. Byla šťastná, že může opustit Maltu, kde měla zakázáno vycházet z ubytovny.

Celkem bylo v letadle 12 žen. Jejich cestu na Maltu provázelo násilí. Další mladá Kameruňanka Dorcas byla v libyjské metropoli Tripolisu nucena k prostituci. "Byla jsem tam šest měsíců... Jednoho dne mě odvedli k moři a 25 nás naložili do člunu," líčí. Na moři strávili migranti tři dny "bez jídla a bez pití".

Bývalý eritrejský voják Habtommr byl na své cestě šest týdnů zadržován, dokud jeho blízcí nezaplatili výkupné 3300 dolarů. "Libyjci pijí, kouří, znásilňují chlapce i dívky, je to nelidské. Dnes jsem naživu, ale jakoby ve mně něco umřelo," popisuje své zkušenosti 36letý muž. 

Po příletu na pařížské letiště Roissy byli migranti rozděleni do několika autobusů, které s nimi zamířily do ubytoven v různých koutech Francie. "Bude to obtížné a s tím počítám. Ale vím, že to půjde," citovala AFP 23letého Nigerijce Augustina.

2 komentáře (Poslední 30.08. 23:25) Napište svůj názor

reklama