Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazílii sužuje epidemie spalniček, virus se šíří ze sousední Venezuely

Brazílie
Brazílie
Foto: INT

Brasília - Brazílie bojuje se spalničkami. Virem se nakazilo přes 1550 lidí a zemřelo sedm pacientů. Většina případů byla zaznamenána ve dvou brazilských státech na hranici s Venezuelou, kde v důsledku politické a ekonomické krize kolabuje zdravotnictví.

Spalničky se začaly šířit ve Venezuele loni, rok poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že byly v obou Amerikách spalničky vymýceny.

Začátkem srpna zahájila brazilská vláda očkovací kampaň proti spalničkám a dala si za cíl do konce měsíce po celé zemi naočkovat nejméně 95 procent dětí ve věku od jednoho do pěti let. Vakcinační kampaň měla být dokončena dnes, ale pouze v jednom brazilském státě se podařilo očkovat 95 procent dětí z cílové skupiny. Loni se podařilo proočkovat pouze 70 procent brazilské populace.

Spalničky jsou vysoce infekční, šíří se kapénkami. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

Přeočkování se doporučuje cestovatelům starším 25 let, zejména při návštěvách Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Vzhledem k odmítačům očkování se v Evropě a USA v posledních letech vyskytují epidemie s desítkami tisíc nakažených. 

Témata:  Spalničky Brazílie Venezuela

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2025 16:10

Slováci možná budou trpět. Pokud Evropská centrální banka podlehne tlaku

Sílí tlak politiků na Evropskou centrální banku, aby pomohla předluženým zemím eurozóny, jako je Itálie nebo Francie, zbavit se části nákladů jejich obřího dluhu. ECB jim přitom v určité míře pomáhá už nyní, za což výraznější ztrátou kupní síly svých úspor či mezd platí obyvatelstvo některých zemí eurozóny, jako je Estonsko, Lotyšsko, Slovensko, Rakousko či Chorvatsko. Tyto země totiž vykazují zhruba čtyřprocentní nebo i vyšší meziroční inflaci, když například Česko mělo dle stejných dat Eurostatu v říjnu meziroční inflaci jen 2,3procentní. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy