Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach v ulicích, znásilňování, zločiny uprchlíků. Novinář promluvil o tom, jak se změnilo Německo

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Berlín - Editor německé verze serveru The Local Jörg Luyken svůj post opouští. Ještě před tím ale sepsal komentář, který se týká nejen dění v Chemnitzu, ale obecně uprchlíků v Německu a strach z nich. Zmiňuje, že když v roce 2015 na tomto postu začínal, bylo Německo jiné – působilo lepším dojmem a vypadalo to, že kancléřka Angela Merkelová se u moci udrží dalších nejméně 10 let. „Od té doby se to trochu změnilo,“ píše novinář.

„Německo je teď velmi odlišným místem. V ulicích je teď vidět nevraživost a hněv. Když Merkelová vyrazí z Berlína do východních států, je pronásledována výkřiky jako „zrádce lidu" nebo „Merkelová ven!". CDU u voličů ztrácí a z "Mutti" se stala zlá tetka,“ shrnuje Luyken.

Právě na východě země je podle něj „ponížení CDU“ vidět nejvíce. „Od sjednocení dominovaly státy Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko. Ale v národních volbách byla jejich autorita rozdělena Alternativou pro Německo (AfD),“ uvádí s tím, že po volbách v příštím roce se AfD může stát druhou největší silou ve východní politice. „Pro lídry na Západě je snadné hněv na východě vykreslovat jako nacionalistický a xenofobní – prostě jako to, od čeho se Německo snaží distancovat,“ myslí si novinář.

Německá mediální elita, většinou sídlící v Hamburku, podle něj ráda kroutí hlavou nad děním na východě. „A zatímco oni se zabývají tématy jako uzavření jaderných elektráren a jsou přesvědčeni, že zachraňují svět před technologií, který nikdy nezabila jediného Němce, sotva uplyne týden, aniž by došlo k útok nebo znásilnění v důsledku přijímání uprchlíků,“ tvrdí Luyken.

Zmiňuje článek vydaný lokálními novinami o tom, že v lázeňském městě Bad Krozingen došlo k brutálnímu znásilnění 63leté ženy. „Při incidentu, který se nedostal do centra pozornosti na jihozápadě země, neidentifikovaný muž, který mluvil lámanou němčinou a měl tmavou pleť, zatáhl starší ženu pod most v centru města a pak ji znásilnil ve vyschlém korytě řeky. Policie má podezření, že muž je severoafričan,“ uvedl novinář.

„Krásné město s 19 tisíci obyvateli se nachází uprostřed krize. Po sérii sexuálních útoků, ke kterým došlo v zimě, od února dvě soukromé strážní hlídky 24 hodin denně hlídají městský park. Dvě ženy tu byly brutálně znásilněny už v létě roku 2016. Za zločiny si odpykávají tresty dva muži z Gambie. Městské úřady chtěly zdůraznit, co dělají, aby zabránily dalším znásilněním. Nenajaly jednoho, ale hned dva "integrační manažery", aby učili uprchlíky žijící v této oblasti, že sexuální útok je špatný. Bohužel kurzy byly dobrovolné a přišli na ně pouze tři lidé. Konec článku je jako morbidní satira. Ale nemůžete se smát, když jde o skutečné zločiny,“ vysvětluje.

Mainsteramoví politici a média Němcům v roce 2015, když přicházeli uprchlíci, řekli, že nově příchozí budou tak vděční za ochranu, že se budou řídit zákony. Dokonce i teď se některé listy vyhýbají seriózní diskusi o osobách, které se zločinu dopouští. „A kriminologové nám říkají, že chování nebo kriminální činy žadatelů o azyl lze vysvětlit věcmi, jako je jejich věk nebo frustrace, že nemohou zůstat v Německu," píše novinář.

Lidé podle něj mají právo myslet si, že mainstreamoví politici se nezabývají jejich obavami. „Nemělo by být žádným překvapením, že lidé utíkají od všech tradičních stran k jediné straně, která o těchto věcech hovoří – AfD. Což nás přivádí k Merkelové. Je architektem německé uprchlické politiky. Stejně jako sklidila mezinárodní uznání za to, že přijala tolik Syřanů, měla by převzít zodpovědnost za své selhání. Měla by mít přinejmenším páteř, aby se setkala s rodinami obětí teroristického útoku na Breitscheidplatz, a ne aby se krčila do doby, než ji kritika donutí to udělat,“ uvedl s odkazem na útok na vánoční trhy v Berlíně, ke kterému došlo v 19. prosince 2016.

„Pravidelně odmítá jazyk používaný jejími kritiky na ulicích východních měst. Ale kdy udělá něco, co by dokázalo, že bere jejich obavy vážně? Po nepokojích v Chemnitzu měla příležitost ukázat solidaritu s rodinou muže ubodaného k smrti Iráčanem, který přišel v roce 2015. Místo toho se zaměřila výhradně na otřesné násilné činy, ke kterým došlo poté, co mnozí místní lidé, kteří nemají nic společného s nacismem nebo fotbalovým chuligány, dali najevo svůj hněv přímo v ulicích,“ kritizuje kancléčku novinář.

„Proč vláda dává Židům praktické radu, jak se chránit před novou vlnou antisemitismu, ale neupozorní ženy, aby se vyhývaly parkům? Výsledkem je, že lidé, kteří jsou v první řadě znepokojeni bezpečností ve svých vlastních čtvrtích, jsou tlačeni do aliance s extrémisty a rasisty. Spíše než aby se rozlišovalo mezi opravdovými obavami a skutečným extremismem, národní a západní média hází všechny tyto lidi do jednoho pytle,“ upozorňuje Luyken.

„A pokud si někdo myslí, že vyhýbání se tomuto tématu pomáhá lidem s tmavou kůží, měli by se trošku víc zamyslet nad tím, zda potlačování lidí a skrývání jejich strachu ze zločinu je zdravý způsob, jak vytvořit společenskou harmonii. Každý je zodpovědný za své vlastní politické činy - a východní Němci musí převzít odpovědnost za hlasování pro stranu, která má ve svých řadách více než jednoho příznivce nacismu. Ale v tuto chvíli jim nedáváme žádnou alternativu,“ dodává novinář.

Témata:  Německo uprchlíci Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.