Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok novičokem? Kreml odmítl jakoukoliv vinu, fotky mu "nic neříkají"

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Kreml dnes opět popřel jakýkoli podíl Ruska na březnovém útoku nervovým jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie. Středeční obvinění Londýna, že akci schválili vysocí ruští představitelé, označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov za nepřijatelné. Na otázku, zda Moskva prověří totožnost dvojice údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU podezřelých z útoku, Peskov odpověděl, že ruská vláda takovou žádost nedostala.

"Opakujeme, že ani vysoké vedení země, ani nikdo z nižšího vedení nebo nějaký oficiální představitel neměli nebo nemají cokoli do činění s událostmi v Salisbury," dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina. "Jakékoli takové naznačování nebo obviňování je nepřijatelné," řekl Peskov.

Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni 4. března nervovým jedem typu novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu oznámila, že za útokem na dvojici stojí podle zjištění britských úřadů příslušníci GRU hledaní jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Podle Mayové nešlo o nezávislou operaci, nýbrž o akci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Na muže, obviněné podle agentury Reuters v nepřítomnosti z pokusu o vraždu, byl vydán evropský zatykač.

Ruské ministerstvo zahraničí už ve středu obvinění Londýna odmítlo a uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu "nic neříkají".

Témata:  Rusko Velká Británie novičok Sergej Skripal

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 21:46

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy