Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman se sešel s Merkelovou, jednali o ekonomice

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem dnes vyvrcholila třídenní oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana ve spolkové republice. S oběma politiky se bavil především o ekonomice, migrace byla jen okrajovým tématem. Celou cestu považuje Zeman za velmi úspěšnou, uskutečnila se podle něj bez incidentů.

"Jsem rád, že jsme se opět viděli, bylo to přátelské setkání," uvedl Zeman o zhruba půlhodinové odpolední schůzce s šéfkou německé vlády, která ho přivítala v češtině slovy "dobrý den". Se čtyřiašedesátiletou političkou, která kdysi studovala v Česku, se shodl mimo jiné na odmítavém postoji k protekcionistické politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vzájemné hospodářské vztahy označil za velmi dobré. Poznamenal také, že je pro zrušení sankcí vůči Íránu.

Opakovaně během své návštěvy Zeman vyjádřil obavu z další hospodářské krize. "Mimochodem, mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, protože jakákoliv světová hospodářská krize je způsobena blbostí politiků a blbostí bankéřů," řekl ve čtvrtek Zeman zástupcům německých firem, které investují v Česku.

S německým prezidentem Steinmeierem, který ho dnes před zámkem Bellevue přivítal s vojenskými poctami, diskutoval Zeman také o ekonomice a zároveň o situaci v Evropské unii nebo česko-německých vztazích. Spolkový prezident na úvod společného jednání poznamenal, že Česko a Německo společně nesou zodpovědnost za překonání evropské krize a za to, aby Evropa nebyla znovu rozdělena na Východ a Západ. Zeman pak v debatě znovu odmítl zabývat se otázkou válečných reparací, o nichž nyní mluví Polsko, a podotkl, že se minulost má ponechat historikům.

Pokud jde o německou vnitropolitickou situaci, vyjádřil Zeman na podvečerní tiskové konferenci přání, aby v zemi dál pokračovala koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). Vyjádřil také sympatike k protestní Alternativě pro Německo (AfD), pokud jde o její protiimigrační politiku. Zároveň prohlásil, že ve svém programu strana odsuzuje Benešovy dekrety. Strana se však ve svém dlouhodobém ani loňském předvolebním programu o tématu vůbec nezmiňuje.

Na závěr své cesty, při níž ve čtvrtek navštívil i Braniborsko, se dnes v podvečer Zeman setkal s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem, kterého označil za jednoho ze svých dvou největších německých politických přátel. Tím druhým je někdejší eurokomisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen, s nímž jednal ve středu.

Návštěva Německa byla třetí ze Zemanových cest do sousedních zemí od jeho letošního znovuzvolení do funkce. Zatím takto navštívil Slovensko a Polsko, do Rakouska se chystá na jaře příštího roku.

Témata:  Miloš Zeman Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.