Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na přehlídku v Íránu bude mít vážnou dohru? V podezření jsou USA

Íránský tank Karrar
Íránský tank Karrar
Foto: tn.ai

Teherán - Ozbrojenci, kteří dnes zaútočili na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu, byli vycvičeni ve dvou zemích Perského zálivu, uvedl íránský armádní mluvčí, kterého citovala agentura IRNA. Mluvčí dodal, že útočníci nepatřili k extremistům z Islámského státu, měli ale vazby na Spojené státy a izraelskou tajnou službu Mossad.

Na střelbu reagovali i další íránští armádní představitelé. Generál Jahjá Rahím-Safaví, který je poradcem íránského nejvyššího duchovního, pohrozil odvetou. "Íránský lid a jeho ozbrojené složky na to odpoví," prohlásil představitel elitních revolučních gard.

Velitel námořnictva Alí Fadáví naopak ve svém prohlášení hovořil o pokračování aktivit Islámského státu, který operuje v Iráku a Sýrii. "Tento teroristický útok není známkou síly, ale naopak slabosti DAIŠ v Iráku a Sýrii, kde střílí nevinné lidi," citovala velitele agentura Fars. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

K útoku, při kterém podle posledních zpráv zahynulo 24 lidí a desítky dalších osob utrpěly zranění, se zatím bez dalších podrobností přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor.

Témata:  Írán USA Mossad teroristické útoky v Íránu

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.