Londýn – Evropská unie je často kritizována za svůj nejistý a nejednotný přístup k migrační krizi. Britský deník The Guardian varuje, že současná migrační politika znamená co nejvíc vycházet vstříc lidem, kteří migrační krizi způsobují.
Cukr a bič
Evropská unie včera odhalila svůj nový postup proti migrační krizi, který v podstatě využívá taktiky cukru a biče – Evropa nabídne pomoc, obchodní smlouvy a expertízu zemím, které čelí hlavnímu náporu migrace na Blízkém východě a v severní Africe. Ti, kteří odmítnou, „ponesou následky," uvádí se ve správě.
Podle deníku ale nejde o nic převratného a centrální premisa je stejná, jako to, co Evropa dělala doteď: „žádá rozvojové země, aby se vypořádaly s migrací, aby sama nemusela".
„Ti, kteří si vyberou cukr, budou muset zlepšit život pro miliony migrantů, kteří se nachází uvnitř jejich hranic. Především budou mít za úkol vzít zpět těch pár, kterým se podaří utéct – a zabránit zbytku, aby uprchl. Je to dohoda EU-Turecko, jen zreplikovaná v jižním Středomoří a Sahaře," tvrdí deník.
Pár kladných bodů
Navzdory tomu podle deníku návrh obsahuje i prvky, které sice představují pouze dočasné zalepení problému, mohly by ale pomoci zlepšit život některých lidí natolik, aby o odchodu ze své země neuvažovali.
„Rozvojové programy a obchodní smlouvy pro Jordánsko a Libanon představují záblesk naděje pro asi 2 miliony Syřanů, kteří v obou malých zemích uvízli – a mohly by mírně zvýšit jejich šance na vstup na legální trh práce. Stabilita je v Libyi na roky vzdálená, ale finanční a institucionální podpora zranitelné vlády, kterou dosadilo OSN, udělá víc užitku než škody," domnívá se deník.
Dalším slibným bodem pak podle něj je nabídnutí více legálních cest do Evropy pro uprchlíky, což aby mělo pomoci zastavit ilegální migraci. Deník uvádí, že jde o „vítané přiznání, že pro zastavení nezákonné migrace je třeba potenciálním migrantům ukázat, že mají alespoň nepatrnou šanci dostat se do Evropy legálním způsobem."
Spolupráce se zločinci?
„Je jedno, že tento plán říká jen málo o případných číslech; alespoň zástupci EU konečně uznávají, že neschopnost nabídnou legální přesídlení je jedna z příčin, proč Evropa čelí ilegální migraci," podotýká deník.
Jak ale upozorňuje, tyto kladné body snadno zastíní fakt, že tímto dokumentem EU přiznává, že je ochotna spolupracovat s despotickými režimy, jen aby zastavila migranty v cestě přes pouště a moře do Itálie a Řecka.
„Několik týdnů novináři přinášeli zprávy o tom, že EU hodlá spolupracovat se Súdánem – jehož prezident je hledaný za válečné zločiny – a Eritreou, jejíž totalitní vládu OSN podezřívá ze zločinů proti lidskosti," připomíná deník. Ačkoliv se EU komentářům na toto téma vyhýbala, tento dokument potvrzuje, že stále hodlá s těmito státy spolupracovat. „Obě země jsou zde zmíněny jako potenciální partneři – a jeden dokument potvrzuje, že plán na spolupráci s oběma ‚začne toto léto'," varuje deník.
Podpora lidí, kteří migraci způsobují
„Dříve zveřejněné informace o tomto plánu ukazují, že – ve snaze zastavit uprchlíky, kteří v Evropě hledají útočiště – by kontinent mohl věnovat automobily, vybavení, a dokonce možná i letadla nechvalně proslulým bezpečnostním službám Súdánu," varuje deník.
Ačkoliv se tak dokument snaží nastínit, že migraci nelze zastavit, pouze ji lépe kontrolovat, Evropa podle deníku tuto skutečnost stále není schopna přijmout.
„Jakmile se dostaneme za příjemné, leč vágní narážky na přesídlení a rozvoj, to hlavní, co si odneseme, je, že obšťastňování diktátorů a siláků zůstává v Evropě preferovaným způsobem řešení migrace. Ačkoliv to právě oni obvykle jsou tím, co migraci ve skutečnosti způsobuje," uzavírá deník.
Související
11. dubna 2025 10:07
7. dubna 2025 18:03
3. dubna 2025 9:02
2. dubna 2025 23:15
28. března 2025 10:18
20. března 2025 21:42