Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un světu lže? Podle satelitních snímků se demontáž střelnice v KLDR zastavila

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Demontáž objektů na pokusné raketové střelnici Sohe na západě Severní Koreje ustala počátkem srpna a od té doby nijak nepokročila. Oznámila to dnes na svém webu americká výzkumná skupina 38 North, která na základě analýzy satelitních snímků informuje o vývoji v KLDR. Severokorejský vůdce Kim Čong-un při zářijovém setkání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem slíbil, že KLDR za účasti mezinárodních expertů střelnici trvale rozebere.

Kim likvidaci střelnice označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a americký prezident Donald Trump jeho iniciativu tehdy na twitteru ocenil. Střelnici Sohe Severní Korea v minulosti používala k testům raket dlouhého doletu, jež jsou podle KLDR schopny dosáhnout pobřeží Spojených států.

V prosinci 2012 vypustila Severní Korea ze Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií. Další raketu dlouhého doletu se satelitem vypustila KLDR ze střelnice Sohe v únoru 2016; i tehdy za to čelila ostré mezinárodní kritice.

Podle skupiny 38 North působící při univerzitě Johnse Hopkinse snímky privátních satelitů ukázaly, že práce na likvidaci základny začaly v červnu, ale od 3. srpna nijak nepokročily. Zpráva spekuluje, že Pchjongjang možná čeká na výsledky nadcházející návštěvy amerického ministra zahraniční Mikea Pompea v KLDR. Pompeo odcestuje do Pchjongjangu v sobotu, jednat má se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Témata:  Severní Korea severokorejské zbraně USA Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.