Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde skončilo rozřezané tělo novináře? Policie hledá ostatky v lese a na farmě

Turecká policie
Turecká policie
Foto: egm.gov.tr

Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly mimo jiné otisky prstů jednoho z 15 podezřelých z vraždy novináře, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího. S odkazem na zdroje v turecké policii a kanceláři veřejného prokurátora to dnes napsal server televize Al-Džazíra. Saúdský novinář Džamál Chášukdží navštívil začátkem října konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil dokumenty ke svatbě. Podle kamerových záznamů ale budovu už neopustil.

Turečtí vyšetřovatelé se souhlasem Rijádu, který odpovědnost za Chášukdžího zmizení odmítá, tento týden prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula. Na místě našli mimo jiné otisky forenzního experta a specialisty přes patologii, jenž patří k 15 podezřelým. Jeho otisky se prý nacházely kolem zásuvky na konzulátu.

Turecká policie už 6. října uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times prý novinářovo tělo rozřezal speciální pilou.

Podle dvou tureckých úředníků, na něž se odvolává agentura Reuters, začala turecká policie hledat ostatky Chášukdžího v Bělehradském lese na předměstí Istanbulu a na farmě poblíž města Yalova při pobřeží Marmarského moře, asi 90 kilometrů jižně od hlavního města.

Zdroj v turecké policii podle webu Al-Džazíra sdělil, že 11 minut dlouhý audiozáznam dokládá, že Chášukdží byl bit, už když vstoupil do budovy konzulátu.

Al-Džazíra s odkazem na své zdroje napsala, že nikdo z 15 podezřelých nepřicestoval do Turecka na falešný pas. Server také s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že osoba blízká Chášukdžímu poskytovala Saúdské Arábii informace od chvíle, kdy přijel do Turecka.

Americký prezident Donald Trump dnes řekl, že předpokládá, že Chášukdží je mrtvý a že americká odpověď Saúdské Arábii bude pravděpodobně "velmi přísná". Stále ale čeká na zprávu, co přesně se s ním stalo.

Témata:  Turecko Saúdská Arábie policie Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.