Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcarsko odmítlo udělit občanství uprchlíkům. Důvody jsou bizarní

Švýcarsko, ilustrační foto
Švýcarsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Basilej – Úřady odmítly udělit občanství rodině z Kosova, která dlouhodobě žije ve Švýcarsku. Podle úředníků sice splnili téměř všechny podmínky, některým se prý ale nelíbilo, že měli členové rodiny ve zvyku nosit teplákové soupravy.

Podle místního listu Basellandschaftliche Zeitung v roce 2005 rodina Haliliových získala obrovskou podporu od vesnice Bubendorf v kantonu Basilej-venkov, tamní úřady tehdy chtěly migranty poslat zpět do Kosova. Díky přízni místních však nakonec celá rodina  v roce 2014 získala povolení k pobytu.

Teď ale přišlo vystřízlivění. Rodina 18. května zjistila, že se podpora obce vytratila, jejich žádost o občanství totiž byla zamítnuta výborem, ve kterém sedí právě obyvatelé Bubendorfu.

Rodina splnila formální požadavky na získání občanství, prokázala prý také, že zná zvyky i geografii regionu. Lidé z jejich okolí také podle listu potvrdili, že všichni čtyři členové rodiny umí německy. Přesto se někteří členové výboru domnívali, že to nestačí, aby se z nich stali Švýcaři.

Objevily se totiž stížnosti, že přistěhovalci nosí při procházkách po vesnici spíše teplákové soupravy než džíny, a že nezdraví tamní obyvatele, když kolem nich prochází. „Argumenty proti jejich naturalizaci byly čistě emocionální," uvedl tamní obyvatel a předseda výboru Roger Frey.

Toto rozhodnutí překvapilo mnohé švýcarské komentátory i tamní média. V rozhovoru pro list Le Matin uvedl Florian Pariset, správce serveru naturalisation-Switzerland.ch: „Když jsem se připravoval k získání občanství, měl jsem větší starosti o historii Williama Tella než o mé šaty."

Podle pravidel o naturalizaci v kantonu Basilej-venkov musí ti, kteří chtějí získat občanství, mluvit německy na úrovni B1 a být integrováni do švýcarských a místních zvyklostí. Zatímco formální požadavky ověřuje příslušný kanton, který také vede osobní pohovory s kandidáty o občanství, starosta nebo rada dotčené obce „vede integrační diskuse" o žadateli a pak o jeho osudu rozhoduje v otevřeném hlasování.

„Negativní rozhodnutí musí být odůvodněno," říkají pravidla. Podle listu Basellandschaftliche Zeitung je odmítnutí žádosti o občanství v oblasti Basilej-venkov velmi vzácné.

Témata:  Švýcarsko migrace Kosovo

Související

Aktuálně se děje

3:00

Počasí v Česku už ovlivňuje Caetano. Meteorologové popsali, co způsobí

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy