Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pákistánu pohřbili "otce Tálibánu". Byl zavražděn za nejasných okolní

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Pohřbu zavražděného islámského duchovního maulány Samíula Haka, známého jako "otec Tálibánu", se dnes v Pákistánu zúčastnily tisíce jeho příznivců. U smutečního obřadu ve městě Akora Chattak, který živě přenášela televize, byl rovněž guvernér pákistánské provincie Chajbar Pachtunchvá a další vysocí politici a duchovní, napsala agentura DPA. Úřady měly obavy, že by pohřeb mohly provázet nepokoje, to se ale zatím nepotvrdilo.

Jedenaosmdesátiletý Hak byl zavražděn v pátek v Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s pákistánskou metropolí Islámábádem. Policie zatím stále prohledává místo činu a žádné podrobnosti ohledně smrti duchovního nesdělila, uvedla televize Geo TV.

Hak několik desetiletí vedl islámskou školu ve městě Akora Chattak v severozápadním Pákistánu nedaleko hranic s Afghánistánem, kde se učili někteří vůdci afghánského hnutí Tálibán; právě kvůli tomu si vysloužil přídomek "otec Tálibánu".

Jedním ze studentů byl v 80. letech muž později známý jako mulla Muhammad Umar, který se spolu se svými spolužáky vydal do Afghánistánu, aby se připojil ke skupinám mudžáhidů bojujícím proti tehdejší sovětské okupaci země. Mulla Umar později založil Tálibán, který se v roce 1996 v Afghánistánu chopil vlády a zavedl ultrakonzervativní verzi islámského práva šaría.

Témata:  Pákistán Tálibán EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.