reklama

Pátrací úřad dnes oznámil, že 48letý muž, který se zúčastnil řady operací včetně pátrání po letadle společnosti Air Asia před čtyřmi lety, zemřel v pátek při zkoumání oblasti, kde se nacházejí trosky letounu. Příčinu smrti úřad neuvedl.

Boeing 737 nízkonákladové společnosti Lion Air se v pondělí zřítil do moře se 181 pasažéry a osmi členy posádky. Všichni přišli o život. Stroj začal několik minut po startu z indonéské metropole Jakarty dramaticky klesat, až se zřítil. Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou byly technické problémy. Ve čtvrtek potápěči našli zapisovač letových údajů a nadále se pokračuje v pátrání po hlasovém záznamníku hovorů v pilotní kabině.

Pondělní havárie byla první nehodou stroje Boeing 737 Max 8, který je nejnovější verzí populárního letounu 737. Tým indonéských a amerických expertů, včetně zástupců společností Boeing a General Electric, partnera výrobce motorů CFM International, si prohlédli vylovené trosky v jakartském přístavu. Odborníci vyjádřili naději, že nebude potřeba sestavit celé letadlo, aby zjistili příčinu pádu.

Takzvaná černá skříňka byla objevena na mořském dně v hloubce asi 30 metrů. Zařízení je v dobrém stavu a vyšetřovatelé ho nyní čistí, aby mohli prozkoumat data, z nichž by získali podrobné informace o průběhu letu. V moderních strojích jako 737 Max 8 se zaznamenává přes 1000 parametrů od rychlosti a nadmořské výšky až po letové kontroly.

Loading...
reklama