Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemanova návštěva Číny začala, u večere seděl přímo proti Si Ťin-pchingovi

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil svůj program na třídenní návštěvě Číny. V Šanghaji se zúčastnil zhruba hodinové večeře, kterou pořádal jeho čínský protějšek Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan. Akce se konala vpředvečer zahájení prvního ročníku dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), kvůli kterému do Šanghaje přijela řada státníků a podnikatelů.

Slavnostní večeře se účastnili pouze vrcholní představitelé národních delegací. Média dříve informovala, že dorazit by měli například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán. Úplně chybět v Šanghaji kvůli vzájemným obchodním opatřením s Čínou z poslední doby mají naopak představitelé Spojených států.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že u hlavního stolu bylo u večeře zhruba 70 hostů. Zemanovi patřilo místo přímo proti čínskému prezidentovi. Mezi přítomnými hosty kancléř zmínil ještě například chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že klíčovým tématem jednání českého a čínského prezidenta je nová Hedvábná stezka. "Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet," uvedl Ovčáček.

Zeman vyrazil z Prahy v sobotu večer, zpět do České republiky by se měl ze své čtvrté návštěvy Číny vrátit v úterý. Hlavní bod programu ho čeká v pondělí, kdy se několikrát uvidí s prezidentem Si Ťin-pchingem. Kromě večerního jednání delegací Česka a Číny přivítá hlavu čínského státu i v české expozici na šanghajském veletrhu.

Veletrhu CIIE se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Celkově by se mělo do Šanghaje sjet 15 hlav států a premiérů. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Témata:  Miloš Zeman Si Ťin-pching 1 Čína

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2026 14:56

Přinese charisma a humor. Petra Nesvačilová se předvede ve StarDance

Televizní diváci od úterního rána znají již devět účastníků letošní řady StarDance. Dnes se opět rozšířila sestava herců, kteří budou tančit. Lidé se mohou těšit na zábavnou Petru Nesvačilovou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.