Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí muslimové fandí Trumpovi? Tento průzkum je naprosto nečekaný

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Do americké Sněmovny reprezentantů se dostaly dvě muslimské kandidátky za Demokratickou stranu, Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová. Jejich úspěch ukazuje na vzrůstající zájem amerických muslimů o dění v zemi. V proběhlých parlamentních volbách kandidoval nebývale velký počet muslimů. Okolo stovky se jich rozhodla kandidovat, nejčastěji za Demokraty. Podle průzkumu Pew Research Center ale i Republikáni mají mezi americkými muslimy své příznivce, kteří sdílí negativní názory amerického prezidenta Donalda Trumpa na imigraci.

Okolo 66% amerických muslimů se identifikuje s Demokraty, ukázal průzkum Pew Research Center. V případě Republikánů se za jejich voliče označuje jen 13% muslimů. Pew Research Center však upozorňuje na skutečnost, že počet republikánských muslimů za posledních 10 let vzrostl, a to i přes zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

V roce 2007 se k Demokratům hlásilo 63% amerických muslimů. K Republikánům 13% amerických muslimů. Obě strany tedy posílily ohledně počtu svých muslimských příznivců. Naopak poklesl počet amerických muslimů, kteří se označují za Nezávislé. V roce 2007 to bylo 26% amerických muslimů, v roce 2017 už jen 20%.

V porovnání s průměrným postojem americké veřejnosti k Nezávislým se však stále o dosti rozsáhlou skupinu – jen 9% Američanů se hlásí k Nezávislým. Američtí muslimové obecně vykazují poměrně značnou nedůvěru k majoritním americkým politickým stranám. Šest z deseti republikánských muslimů (57%) a okolo poloviny demokratických muslimů (47%) tvrdí, že ani jedna strana není přátelská k muslimům v USA.

Demokratičtí a republikánští muslimové mají poměrně stejné demografické charakteristiky. Mají podobné podíly jedinců, kterým je pod 40 let (60% a 58%) a kteří jsou imigranti (52% a 57%). Jsou mezi nimi ale i poměrně značné demografické rozdíly. Např. jen malé procento černých muslimů se identifikuje s Republikány (6% oproti 15% černých muslimských Demokratů). Taktéž existuje menší procento republikánských muslimů, kteří mají vysokoškolské vzdělání (22% proti 36%).

Hlavní rozdíly jsou mezi oběma skupiny ohledně politických náhledů na imigraci či působení státu. Muslimští Republikáni sdílí jako jejich převážně křesťanští spolustraníci negativní náhled na imigraci. Okolo 45% jich ji vnímají jako břemeno co se týče práce, zdravotní péče a ubytování. U muslimských Demokratů podobné stanovisko sdílí jen okolo 11%, 84% si naopak myslí, že migrace zemi významně pomáhá. Jedná o prakticky stejný podíl, jaký je obecně u Republikánů a Demokratů ohledně této záležitosti  celkově – 42% Republikánů má za to, že imigrace je břemeno, 84% Demokratů je přesvědčeno, že imigrace zemi pomáhá.

Muslimští Republikáni v porovnání s muslimskými Demokraty preferují menší stát s menšími službami (50% vs. 23%). Nicméně, rozdíl mezi oběma muslimskými skupinami s odlišnými politickými preferencemi je o něco nižší než je tomu americké populace obecně. Okolo 74% Republikánů by si přálo menší stát, u Demokratů to je jen 27%.

Témata:  muslimové USA Islám Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).