Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je to smutný pohled, řekl Trump v Kalifornii, obětí požáru je 71

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: The White House

V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších osm mrtvých lidských těl, počet obětí se tak zvýšil již na 71. Pohřešovaných je podle pátečního sdělení šerifa okresu Butte Koryho Honey 1011, ještě ve čtvrtek se hovořilo o 631 lidech. Jména ze seznamu ale mohou být zdvojená, nebo na něm mohou být osoby, které před ohněm narychlo uprchly a ještě nestačily dát úřadům nebo příbuzným vědět, že jsou v pořádku, dodal Honea. Postiženou oblast dnes navštívil americký prezident Donald Trump.

"Je to smutný pohled," řekl při návštěvě zdevastovaného městečka Paradise v doprovodu se starostkou Jody Jonesovou. "Pokud jde o počet mrtvých, nikdo ho v tuto chvíli skutečně nezná, mnoho lidí je pohřešovaných," dodal Trump.

Dílo zkázy se naskytlo pohledu amerického prezidenta také ve městě Chico. Prezidentská kolona projížděla kolem sežehnutých polí, zničených domů a ohořelých vraků automobilů.

Incredible to be with our GREAT HEROES today in California. We will always be with you! pic.twitter.com/B1MCTF83Zf

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 18. listopadu 2018

Prezident vyjádřil naději, že požár v oblasti Paradise je poslední, protože podle něj byl "opravdu velmi zlý". Prezident slíbil, že zlepšená správa lesů zmenší budoucí rizika. Trump rovněž navštívil operační centra, setkal se s veliteli záchranných operací a ocenil práci hasičů a místních úřadů.

Trump už dříve vyhlásil celou Kalifornii za oblast katastrofy, což umožní rychlé odblokování federálních peněz. Zároveň ale republikánský prezident opakovaně kritizoval lesní správu v tomto demokraty řízeném americkém státu. Podle Trumpa měl na požárech přímou vinu.

Témata:  Donald Trump USA požáry v USA

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy