Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vražda Chášukdžího? Trump si nechce rozhněvat Saúdy, závěry CIA jsou prý předčasné

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Prezident USA Donald Trump označil vyhodnocení vraždy saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášukdžího Ústřední zpravodajskou službou (CIA) za "velmi předčasné" a řekl, že úplnou zprávu o případu obdrží v úterý. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že není zřejmé, od koho zpráva bude.

Trump také uvedl, že zjištění CIA, že za vraždu je odpovědný saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, je "možné".

Prezident se k případu vyjádřil několik hodin poté, co americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Washington ještě nedospěl k konečnému závěru ohledně vraždy novináře, shromažďuje v této věci fakta a zároveň chce udržet "důležité strategické vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií". Reagovalo tak na zprávu listu The Washington Post o výsledcích šetření CIA.

Prezident Trump k vraždě prohlásil, že "se to nemělo nikdy stát". O věci jednal při letu do Kalifornie s ředitelskou CIA Ginou Haspelovou a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Médiím to sdělila Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová.

Zjištění CIA odporuje vyjádření saúdskoarabské vlády, že princ neměl s činem nic společného. Američtí úředníci mají ve zprávu CIA velkou důvěru, píše washingtonský deník, pro nějž Chášukdží pracoval. Spojení korunního prince s úkladnou vraždou ztěžuje Trumpově kabinetu snahu udržet vztah se svým úzkým saúdskoarabským spojencem, zdůrazňuje The Washington Post.

Témata:  Donald Trump CIA Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy