reklama

Nákladní loď s panamskou vlajkou zachránila u libyjského pobřeží před deseti dny 106 běženců, když se jejich člun začal na moři potápět. Plavidlo je následně dopravilo do města Misuráta na severozápadě Libye. Na místě se dobrovolně vylodilo 14 lidí, dalších 92 migrantů však loď opustit odmítlo.

"Bezpečnostní složky provedly razie na nákladní lodi a použily gumové náboje a slzný plyn, aby je donutily (opustit plavidlo)," sdělil šéf pobřežní hlídky v regionu. Někteří běženci utrpěli při zásahu zranění, která ale podle něj nejsou vážná. Úřady je následně přesunuly do zadržovacího centra, dodal.

Migranti přitom odmítali opustit loď právě z obavy, že je úřady pošlou zpět do zadržovacího centra, kde jim podle nich hrozí mučení a zneužívání. "Raději zemřu na téhle lodi," řekl jeden z nich zástupcům z nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle ní některé z migrantů, včetně mladistvých, zhruba rok zadržovali a mučili pašeráci lidí.

Západní pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. S pomocí peněz poskytnutých evropskými státy libyjské úřady znásobily úsilí o zastavení proudu uprchlíků do Evropy.

reklama