reklama

"Toto je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti. Toto je nejlepší řešení pro Spojené království, nejlepší pro Evropu, to je jediná možná dohoda," prohlásil Juncker.

"Před námi je složitý proces ratifikace a dalších vyjednávání. Ale - ať to dopadne jakkoli - jedno je nezpochybnitelné: zůstaneme nejlepšími přáteli až do konce našich dnů a ještě o den déle," prohlásil Tusk.

Oba unijní vůdci odmítli spekulovat o případných důsledcích, jaké by mělo, kdyby britská premiérka neprosadila schválení dohody v britském parlamentu.

Juncker vzkázal, že "budou zklamáni" všichni, "kdo si myslí, že odmítnutím této dohody by mohli získat něco lepšího".

Dohoda na 585 stranách upravuje okolnosti brexitu, týká se například udržení práv občanů EU v Británii po odchodu země z bloku či vyrovnání britských finančních závazků vůči unii. Řeší i přechodné období po brexitu do roku 2020. Šéfové států a vlád na summitu vyzvali příslušné instituce k ratifikaci dohody tak, aby mohla platit od 30. března 2019, tedy od chvíle, kdy Británie přestane být součástí unie. Mayovou ale ještě čeká složitý úkol: získat pro dokument podporu ve skepticky naladěném britském parlamentu.

Loading...
reklama