reklama

Spojené státy v srpnu oznámily, že zastavují svou pomoc agentuře, jejíž program je podle nich "nenapravitelně chybný". Roční rozpočet UNRWA činí zhruba 1,1 miliardy dolarů, z nichž asi třetinu hradily USA.

Na tiskové konferenci byl dnes spolu s Rabíou generální komisař UNRWA Pierre Krähenbühl. O ochotě zemí z oblasti Perského zálivu vypomoci agentuře hovořil nedávno. Řekl tehdy, že díky této pomoci a také příspěvkům Evropské unie se podařilo deficit agentury zásadně snížit. V lednu podle něj agentura čelila deficitu 446 milionů dolarů a po zastavení americké pomoci se situace ještě zhoršila. "Díky pomoci, již se podařilo zmobilizovat, jsme deficit snížili na 21 milionů dolarů. Je to velmi povzbudivé," řekl Krähenbühl.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa agenturu OSN kritizuje za její práci i za to, jakým způsobem počítá palestinské uprchlíky. Podle USA stejně jako podle Izraele se úřad OSN podílí svou prací na konzervaci problému palestinských uprchlíků, protože trvalá pomoc zvenčí je nenutí adaptovat se a sžít se s prostředím, v němž žijí.

Mnoho potomků někdejších 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele, žije v Libanonu, Jordánsku a Sýrii. Krähenbühl upozornil, že jeho úřad existuje 70 let proto, že se neřeší příčina konfliktu. "Komunita uprchlíků je stále zde a čeká na politické vyřešení své situace," řekl. Situace uprchlíků se měla řešit při izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, jež jsou ale od roku 2014 přerušeny. Izrael ani USA nesouhlasí s tím, aby uprchlický status přecházel z rodičů na děti.

reklama