Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet teroristických útoků ve světě? Statistiky ukazují nová nebezpečný trend

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle nové studie narůstá v Evropě a severní Americe pravicově motivovaný terorismus. Mezitím však celkové počty teroristických útoků i jejich obětí klesají. Hlavním důvodem jsou postupně se stabilizující situace v Iráku a Sýrii a snižující se kapacity Islámského státu.

Extrémně-pravicové skupiny a jednotlivci podle analýzy Global Terrorism Index zabily mezi lety 2014 a 2017 66 lidí. Jak informuje deník The Independent, jen za minulý rok takto zemřelo 17 lidí a bylo spácháno 47 útoků.

„Zaznamenali jsme skutečně výrazný nárůst extrémně-pravicového terorismu, především pak v posledních dvou letech,“ komentoval report jeden z jeho spoluautorů Tom Morgan. „Většinou útoky páchali osamocení útočníci s ultranacionalistickým či proti-muslimským světonázorem“.

Jen ve Velké Británii došlo k dvanácti útokům, při nichž jeden člověk zemřel a další lidé byli zranění. Podobně motivované akce proběhly podle této studie i ve Švédsku, Řecku nebo Francii. Zároveň však celosvětově poklesl počet obětí terorismu, mezi lety 2016 a 2017 o 27%.

Ještě výraznější jsou čísla pro samotný Irák, kde za stejné období zaznamenali pokles o 56%. To dávají autoři studie do souvislosti s postupným potlačením Islámského státu a zlepšením protiteroristických opatření.

Morgan nicméně upozorňuje, že mnozí členové této skupiny nyní hledají útočiště v jiných částech světa, především v subsaharské části Afriky a jihovýchodní Asii. „S pádem Islámské státu (IS) v Sýrii a Iráku je spojen problém tisíců zahraničních bojovníků. Ti se budou buď snažit dostat do Evropy a nebo budou přesměrováni jinam,“ dodal.

Podle zprávy klesající počet úspěšných útoků v Evropě dokládá, že „schopnost (IS) plánovat a koordinovat velké akce byla narušena a zvýšená bezpečnostní opatření fungují, přinejmenším v krátkodobé perspektivě.“

Terorismus je nicméně stále globálním problémem. V roce 2017 celkem 67 zemí zaznamenalo případ alespoň jednoho úmrtí v této souvislosti. 98 zemí pak zažilo minimálně jeden útok. Nejhůře na tom byly Sýrie, Irák, Afghánistán, Somálsko a Nigérie, které všechny utrpěly více jak 1000 obětí.

V Somálsku například došlo k bombovému útoku, připisovanému milicím Šabáb, při kterém zemřelo 587 civilistů. Na Sinajském poloostrově zase bojovníci hlásící se k Islámskému státu zabili při útoku na mešitu více jak 300 lidí. Šlo o vůbec nejhorší teroristický útok v moderních egyptských dějinách.

Témata:  terorismus Islámský stát extremismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.