Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nobelovu cenu za mír převzali lékař z Konga a jezídka. Bojují proti znásilnění jako zbrani ve válkách

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová dnes v norské metropoli Oslu převzali Nobelovu cenu za mír, kterou získali za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách. Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství a ekonomiku budou předány dnes v 16:30 v hlavním městě Švédska Stockholmu. Nobelova cena za literaturu letos udělena nebyla kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování, který poznamenal Švédskou akademii, jež ocenění uděluje.

Ceremoniál předání Nobelových cen se každoročně koná v den výročí úmrtí zakladatele tohoto ocenění Alfreda Nobela 10. prosince. Laureáti při obřadu dostanou zlatou medaili, diplom a šek na devět milionů švédských korun (téměř 23 milionů Kč), který se v případě více vyznamenaných v jedné kategorii rovnoměrně dělí.

Vyznamenaný třiašedesátiletý gynekolog Mukwege pečuje o znásilněné ženy v nemocnici ve východokonžském městě Bukavu, kterou sám v roce 1999 založil a kterou vede. Léčil přes 40.000 žen včetně obětí hromadných znásilnění, která byla na denním pořádku zejména během občanské války, jež skončila v roce 2003 a vyžádala si kolem 3,8 milionu obětí.

Muradová, která se narodila v roce 1993, je známá jako bojovnice za lidská a ženská práva, jakož i za práva jezídů a uprchlíků. Jako jednadvacetiletou unesli Muradovou z její vesnice na severu Iráku bojovníci organizace Islámský stát (IS) a drželi ji tři měsíce jako sexuální otrokyni. Při útocích IS přišla o 18 členů rodiny, včetně matky. Ze zajetí se Muradové na několikátý pokus podařilo uprchnout a stala se mluvčí tisíců žen znásilňovaných bojovníky IS.

Watch the very moment Nadia Murad and Denis Mukwege received their #NobelPeacePrize diplomas and medals.#NobelPrize pic.twitter.com/Js9vwuaYBh

— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10. prosince 2018

Ostatní Nobelovy ceny budou předány dnes odpoledne ve Stockholmu. Cenu za chemii letos získali Američanka Frances Arnoldová, Američan George Smith a Brit Gregory Winter, kteří využili techniku zvanou řízená evoluce k vytvoření nových bílkovin, jež mají širokou škálu upotřebení - od výroby nových léků až po produkci biopaliv.

Nobelovy ceny za fyziku se v letošním roce dočkali Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mourou a Kanaďanka Donna Stricklandová, u nichž Královská švédská akademie věd ocenila průlomovou práci v oboru laserových technologií. Cenu za fyziologii a lékařství obdrželi Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Hondžó za účast na vývoji speciální imunologické léčby rakoviny.

Nobelova cena za ekonomii letos putuje do Spojených států. Američan William Nordhaus byl oceněn za výzkum vztahů mezi ekonomikou a klimatickými změnami a Paul Romer za výzkum interakce mezi ekonomikou a technologickými inovacemi. Nobelova cena za literaturu letos udělena nebyla kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, jež cenu uděluje. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl za znásilnění odsouzen k 2,5 roku vězení.

Témata:  Nobelova cena Norsko sexuální zneužívání násilí

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 15:01

Izrael předložil Hamásu "mimořádně velkorysou" nabídku dohody o příměří

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes při návštěvě v Rijádu sdělil, že Palestinské hnutí Hamás dostalo nabídku dohody o příměří v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích, která je z Izraelské strany mimořádně velkorysá. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy