Nobelova cena

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za rozvoj neuronových sítí

Svět

Nobelovu cenu za fyziku pro rok 2024 obdrželi společně John Hopfield z Princetonské univerzity a Geoffrey Hinton z Torontské univerzity "za zásadní objevy a inovace, které umožnily rozvoj strojového učení pomocí umělých neuronových sítí." Oznámil to v úterý generální tajemník švédské Královské akademie věd Hans Ellegren.

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun za objev mikroRNA

Svět

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Ocenění se uděluje ve Stockholmu.

Nobelovu cenu dosud nezískalo 5 vědeckých objevů, které změnily svět

Technika

Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu budou vyhlášeny 7. října, za fyziku 8. října a za chemii 9. října ve Švédsku. I když je těžké odhadnout, kdo z laureátů získá toto prestižní ocenění letos, vědecký svět nabízí řadu objevů, které si Nobelovu cenu zaslouží. Očekává se, že se v médiích a veřejnosti rozproudí debata o možných kandidátech a jejich přínosech.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Svět

Norsko nominovalo UNRWA na Nobelovu cenu za mír, skandálu s Hamásem navzdory

Norský politik Asmund Aukrust oznámil, že nominoval Agenturu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na Nobelovu cenu za mír. Financování UNRWA bylo pozastaveno několika zeměmi včetně Spojených států, Německa, Velké Británie a Švédska po podezření, že někteří zaměstnanci UNRWA se podíleli na teroristickém útoku na Izrael 7. října.

Donald Trump

Trump opět mezi nominovanými na Nobelovu cenu. Navrhla ho kongresmanka

Svět

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020.

Jan Lipavský

Nobelova cena je oceněním mnohaleté práce lidskoprávních organizací, řekl Lipavský

Domov

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje Nobelovu cenu za mír pro ukrajinské, běloruské a ruské lidskoprávní aktivisty za ocenění mnohaleté každodenní práce organizací v boji za obranu lidských práv, demokratických hodnot a vlády práva. Řekl to na dnešním setkání v Praze při příležitosti předávání Nobelovy ceny za letošní rok v Oslu.

Barry Sharpless (autor: Bengt Oberger)

Svět

Nobelovu cenu za chemii mají dva Američané a Dán za molekulární výzkum

Nobelovu cenu za chemii letos získali Američané Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a také Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Sharpless se stal pátou osobností světa, která je nositelem dvou Nobelových cen. Svou první cenu za chemii dostal v roce 2001.

Svante Pääbo (autor: Duncan.Hull)

Nobelovu cenu za lékařství získal švédský biolog Svante Pääbo

Svět

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo. Oznámil to dnes ve Stockholmu švédský Karolínský institut. Ocenění biologovi náleží za objevy, které se týkají genomů předchůdců člověka a evoluce člověka, uvedl institut.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Nobelovu cenu za mír mohou dostat odpůrci Putina či lidé pomáhající na Ukrajině

Svět

Ve stínu války na Ukrajině budou letos vyhlášeny Nobelovy ceny, jejichž nové laureáty se svět dozví příští týden. Na zisk nejsledovanější Nobelovy ceny za mír mají podle expertů šanci bojovníci proti autoritářským režimům z Ruska, Běloruska či dalších zemí, dobrovolníci pomáhající na Ukrajině nebo například instituce, které shromažďují informace o válečných zločinech.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program: Hlad nesmí být využíván jako zbraň

Svět

Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor. Světový potravinový program, který je organizací OSN, uvádí, že každoročně pomáhá asi 97 milionům lidí v 88 zemích. Každý devátý člověk na světě podle WFP nemá dostatek potravin.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Ceremoniál předání Nobelových cen za mír bude značně omezen

Svět

Slavnostní předání Nobelových cen za mír, které se každoročně koná 10. prosince v norské metropoli Oslo, se letos kvůli koronavirové krizi uskuteční ve velmi omezené formě. Ceremoniálu se bude smět zúčastnit pouze asi stovka hostů, namísto obvyklých zhruba 1000 lidí, informovala dnes norská televize NRK.

Donald Trump

Kdo letos získá Nobelovu cenu za mír? Trump má o vítězi jasno

Svět

V pondělí 7. října začne ve Stockholmu týden udělování Nobelových cen, během něhož budou postupně vyhlášeni laureáti tohoto ocenění za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii, literaturu, mír a ekonomii. Největší pozornost jako každoročně přitahuje Nobelova cena za mír, u které je letos nejskloňovanější jméno šestnáctileté švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Otázky, na které lidstvo nezná odpověď? Za jejich rozluštění vás čeká Nobelovka

Revue

Pokud jste někdy viděli Star Trek nebo Teorii velkého třesku, tak víte, že z fyziky může být i zábava pro masy. Tvůrci komediálního seriálu možná nemají vždy všechno správně, ale je to dost, aby vzbudili zájem o podivuhodné stránky vědy. Dnes se podíváme na skutečné záhady, za jejichž odhalení by na vás jistě čekala Nobelovka.

Násilí

Nobelovu cenu za mír převzali lékař z Konga a jezídka. Bojují proti znásilnění jako zbrani ve válkách

Svět

Konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová dnes v norské metropoli Oslu převzali Nobelovu cenu za mír, kterou získali za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách. Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství a ekonomiku budou předány dnes v 16:30 v hlavním městě Švédska Stockholmu. Nobelova cena za literaturu letos udělena nebyla kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování, který poznamenal Švédskou akademii, jež ocenění uděluje.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Nobelovu cenu za ekonomii získali dva Američané, zkoumali klimatické změny

Svět

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali dva Američané. William Nordhaus byl oceněn za integraci klimatických změn do dlouhodobých makroekonomických analýz a Paul Romer za výzkum vlivu technologických inovací na makroekonomiku. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Nordhaus a Romer si rozdělí finanční odměnu devět milionů švédských korun (22 milionů Kč).

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Nobelovu cenu za získali má jezídka a lékař z Konga

Svět

Oslo - Nobelovu cenu za mír pro rok 2018 získali konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor. Dvojice prestižní ocenění dostala za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách, upřesnil výbor.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy