Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceremoniál předání Nobelových cen za mír bude značně omezen

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)
Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)
Foto: Nobel Media AB

Slavnostní předání Nobelových cen za mír, které se každoročně koná 10. prosince v norské metropoli Oslo, se letos kvůli koronavirové krizi uskuteční ve velmi omezené formě. Ceremoniálu se bude smět zúčastnit pouze asi stovka hostů, namísto obvyklých zhruba 1000 lidí, informovala dnes norská televize NRK.

Norský Nobelův výbor rovněž uvedl, že ceremoniál pořádaný u příležitosti předání Nobelových cen za mír neproběhne jako obvykle na radnici v Oslu, ale přesune se do menších prostor univerzity. Zrušen byl také tradiční banket.

Nobelův výbor má připravený i scénář pro případ, že by se koronavirová krize dále zhoršila a obřad by musel být uspořádán virtuálně.

Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince v den výročí smrti Alfreda Nobela, který zemřel v roce 1896. Vyhlášení Nobelových cen za mír je letos naplánováno na 9. října. Loni toto ocenění získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou.

Dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Témata:  Nobelova cena koronavirus (coronavirus) COVID-19 Norsko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.