Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceremoniál předání Nobelových cen za mír bude značně omezen

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)
Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)
Foto: Nobel Media AB

Slavnostní předání Nobelových cen za mír, které se každoročně koná 10. prosince v norské metropoli Oslo, se letos kvůli koronavirové krizi uskuteční ve velmi omezené formě. Ceremoniálu se bude smět zúčastnit pouze asi stovka hostů, namísto obvyklých zhruba 1000 lidí, informovala dnes norská televize NRK.

Norský Nobelův výbor rovněž uvedl, že ceremoniál pořádaný u příležitosti předání Nobelových cen za mír neproběhne jako obvykle na radnici v Oslu, ale přesune se do menších prostor univerzity. Zrušen byl také tradiční banket.

Nobelův výbor má připravený i scénář pro případ, že by se koronavirová krize dále zhoršila a obřad by musel být uspořádán virtuálně.

Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince v den výročí smrti Alfreda Nobela, který zemřel v roce 1896. Vyhlášení Nobelových cen za mír je letos naplánováno na 9. října. Loni toto ocenění získal etiopský premiér Abiy Ahmed, který se zasloužil o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou.

Dohoda ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe, v němž zahynulo na 80.000 lidí.

Témata:  Nobelova cena koronavirus (coronavirus) COVID-19 Norsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.