Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V blízkosti střelby ve Štrasburku byl i český občan, útočník je stále na útěku

Policie Francie
Policie Francie
Foto: Police Nationale

V bezprostřední blízkosti střelby v centru Štrasburku, při níž ozbrojený útočník v úterý večer zastřelil tři lidi a dalších 12 osob zranil, se nacházel český občan. Nebyl zraněn ani neutrpěl žádnou jinou újmu a je v kontaktu s českým konzulátem, řekl dnes ráno ČTK Robert Řehák z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Čeští diplomaté nemají dosud žádné informace, že by některý z dalších českých občanů byl v souvislosti s útokem zraněn či v ohrožení.

Lidé, kteří například mají příbuzné ve Štrasburku a nepodařilo se jim navázat s nimi kontakt, se mohou obracet na české velvyslanectví v Paříži, nebo v případě obavy z ohrožení života či zdraví na nouzovou linku +33607764394.

"Na místě incidentu se nacházel jeden český občan, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo," uvedl Řehák. Nebyl zraněn, je mimo nebezpečí a český honorární konzulát ve Štrasburku je s ním v telefonickém kontaktu. České zastupitelské úřady ve Francii současnou bezpečnostní situaci v zemi monitorují. "Vyzýváme občany v místě k pečlivému sledování situace a dodržování pokynů policie a místních úřadů," zdůraznil Řehák.

Útočník je podle francouzských úřadů stále na útěku. Ve Francii byl zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší a do Štrasburku byly vyslány dodatečné bezpečnostní síly.

#StrasburgChérif Chekatt, 29, French national, is the suspect of tonight’s Strasburg terror attack, in which 4 killed.According to french sources,he escaped police raid on his home Tuesday that reportedly uncovered grenades. pic.twitter.com/jBrBIYylm0

— Nervana Mahmoud (@Nervana_1) 11. prosince 2018

Poslanci Evropského parlamentu včetně českých zástupců, kteří se tento týden ve Štrasburku účastní plenárního zasedání europarlamentu, mohli budovu instituce ve Štrasburku opustit až po půlnoci. Europoslanci mají dnes debatovat mimo jiné o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Terrible news from #Strasbourg. Both me and my team are safe. Thinking of all those affected, and to everyone in Strasbourg, please stay safe & follow the instructions of police and authorities.

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) 11. prosince 2018

Útok, který vyšetřují experti na terorismus, se odehrál v úterý kolem 20:00 SEČ v blízkosti vánočního trhu. Devětadvacetiletý podezřelý Chekatt Cherif podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace.

Témata:  střelba ve Štrasburku Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Češi Francie policie Francie

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy