Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgický premiér Charles Michel podal kvůli migračnímu paktu demisi

Charles Michel
Charles Michel
Foto: Facebook

Belgický premiér Charles Michel dnes před poslanci oznámil demisi, neboť opozice navrhla vyslovit jeho vládě nedůvěru. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Michel vedl od minulého týdne menšinový kabinet, protože původní koalici předtím kvůli neshodám ohledně podpoření migračního paktu OSN opustila největší strana Nová vlámská aliance (N-VA).

Opozice nevyslyšela Michelovy výzvy k utvoření "koalice dobré vůle", která by zemi dovedla k volbám plánovaným na konec května.

Michel odpoledne v projevu žádal opoziční strany o spolupráci a podle belgických médií se obracel hlavně na levici. Opoziční socialisté ale následně předložili návrh na vyslovení nedůvěry, ke kterému se připojili i Zelení. Michel v reakci oznámil, že odstupuje.

Web zpravodajské společnosti RTBF napsal, že končící premiér je nyní na cestě za králem.

"Pochopil jsem, že moje výzva nepřesvědčila. Pochopil jsem, že nebyla vyslyšena. Musím to tedy respektovat a vzít tuto situaci na vědomí. Rozhodl jsem se předložit demisi a mám v úmyslu ihned se vydat za králem," řekl Michel.

Témata:  Belgie OSN (Organizace spojených národů) Charles Michel

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.