Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tchaj-wan vyzval Peking, aby respektoval demokracii

Cchaj Jing-we
Cchaj Jing-we
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Čína musí využít mírových prostředků ve vztahu s Tchaj-wanem a musí respektovat jeho demokratické hodnoty, prohlásila v noci na dnešek SEČ v novoročním projevu tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Zároveň podle agentury AP zdůraznila, že výsledky nedávných místních voleb, ve kterých utrpěla porážku její vládní Demokratická pokroková strana (DPP) odmítající sbližování s pevninskou Čínou, rozhodně neznamenají, že by se tchajwanské veřejné mínění přiklánělo k tomu, "abychom se vzdali naší samosprávy".

Čínské zasahování do politického a společenského vývoje ostrova je pro Tchaj-wan v tomto okamžiku "tou největší výzvou", řekla Cchaj Jing-wen. Hovořila krátce před shromážděním, které se ve středu uskuteční v Pekingu při příležitosti 40. výročí čínského prohlášení předznamenávajícího zahájení rozhovorů s vládou v Tchaj-peji. Na akci má promluvit čínský prezident Si Ťin-pching.

Cchaj Jing-wen, která dlouhodobě obviňuje Peking ze snahy o ovlivnění situace na Tchaj-wanu pomocí "politického zastrašování" a "falešných zpráv", mimo jiné varovala před jakýmkoli tajným dialogem některých tchajwanských představitelů s Čínou. Zároveň vyzvala Peking, aby pragmaticky přijal základní rozdíly, které na obou stranách Tchajwanského průlivu existují, pokud jde o hodnoty a politické systémy. "Čína musí respektovat naléhání 23 milionů lidí na svobodu a demokracii a musí využít mírových prostředků pro zvládnutí našich rozdílů," prohlásila prezidentka.

V tchajwanských místních volbách loni v listopadu zaznamenala úspěch opoziční Národní strana (Kuomintang), která je vstřícně naladěná vůči Pekingu a jejíž představitelé nyní ovládají většinu z celkem 22 měst a okresů. Cchaj Jing-wen se po nezdaru své DPP rozhodla odstoupit z funkce stranické předsedkyně. Hlasování o místních samosprávách bylo vnímáno jako test podpory DPP před parlamentními a prezidentskými volbami v roce 2020.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov. Čína pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o politickou izolaci Tchaj-wanu tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

Témata:  Tchaj-Wan Čína Cchaj Jing-wen

Související

Aktuálně se děje

28. června 2025 9:09

Policie pátrá po anonymovi, který uzavřel obchodní centra. Výhrůžka přišla mailem

V Česku začíná první prázdninový víkend. Mnozí lidé se jistě vyrazí schovat před horkem do klimatizovaných prostor obchodních center. Tři pražská nákupní centra ve čtvrtek ochromil anonym svou výhrůžkou. Policie po něm pátrá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy