Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bandera je jen začátek? V Kyjevě odhalili pamětní desku dalšímu nacionalistovi

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V ukrajinském hlavním městě byla dnes odhalena pamětní deska ukrajinského nacionalistického politika a vojevůdce Symona Petljury, který po první světové válce krátce stál v čele samostatné Ukrajiny. Hlavní ataman někdejší Ukrajinské lidové republiky bývá obviňován z protižidovských pogromů, které podle dobových pramenů přinejmenším toleroval.

Petljura po skončení první světové války řídil správní úřad, který ovládal značnou část dnešní Ukrajiny, než ji v roce 1919 dobyli bolševici. Řídil pak exilovou vládu sídlící v Polsku a v roce 1924 se usadil v Paříži. Na jaře roku 1926 ho zastřelil židovský anarchista Šolom Schwartzbard, údajně jako pomstu za vyvraždění své rodiny na Ukrajině. Podle zjištění badatelů byl atentátník sovětským agentem.

Pamětní deska Petljurovi v Kyjevě je dalším projevem uctívání ukrajinských nacionalistických vůdců z minulého století, vůči němuž má řada sousedních států výhrady.

Platí to i o vůdci Organizace ukrajinských nacionalistů a její ozbrojené složky Stepanu Banderovi, který za druhé světové války vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Na svědomí má podle historiků desetitisíce vyvražděných Poláků a pogromy proti Židům a volyňským Čechům.

Pocty nacionalistům, označovaným zejména v Polsku a Rusku za teroristy a zločince, vzdává Ukrajina po získání nezávislosti na počátku 90. let. Už v roce 1992 tehdejší ředitel Židovského dokumentačního střediska ve Vídni Simon Wiesenthal protestoval proti pojmenování jedné z ulic ve Lvově po Petljurovi.

Témata:  Ukrajina nacionalismus Stepan Bandera

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.