reklama

„Pokračujeme v našem historickém snažení o dosažení míru na Korejském poloostrově. Naše rukojmí jsou zpátky doma, jaderné testy byly zastaveny a za posledních 15 měsíců nedošlo k žádnému raketovému testu,“ sdělil prezident v projevu před Sněmovnou reprezentantů.

„Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, tak bychom nyní – podle mého názoru – byli v rozsáhlé válce se Severní Korejí,“ dodal Trump. V poselství vychválil i další aspekty své vlády. „Během minulých dvou let se moje vláda naléhavě a s dějinnou rychlostí pustila do zvládání problémů, které po mnoho desetiletí vůdci z obou stran zanedbávali,“ řekl. „Po 24 měsících rychlého pokroku nám naši ekonomiku závidí celý svět, naše armáda je zdaleka nejsilnější na zemi a Amerika dnes a denně vítězí“.

Poté upřesnil, kdy dojde k dalšímu summitu. „Je před námi ještě mnoho práce, ale můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý. Předseda Kim a já se znovu sejdeme 27. a 28. února ve Vietnamu,“ oznámil. Konkrétní místo zatím nebylo určeno, CNN však informovala, že dobře obeznámené zdroje hovoří buď o Hanoji nebo o městě Danang.

V Hanoji má Severní Korea velvyslanectví, a proto prý město upřednostňuje. Spojené státy naopak preferují Danang, kde nedávno proběhl summit APEC. Z hlediska bezpečnostních opatření je proto Danang pro Washington výhodnější.

Jižní Korea druhé setkání vítá. „Očekáváme, že Vietnam poskytne ideální zázemí k napsání nové historie mezí Severní Korejí a Spojenými státy,“ uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta.

Přestože si Trump vývoj vzájemných vztahů se severokorejským režimem pochvaluje , OSN upozorňuje, že KLDR nepodnikla žádné významné kroky pro omezení svého jaderného arzenálu. Podle tajné zprávy OSN nyní Severní Korea přemísťuje své jaderné zbraně a balistické rakety tak, aby nemohly být při případném úderu zničeny. Podle stanice CNN tato zpráva shromáždila „důkazy konzistentního trendu na straně KLDR, který je zaměřen na rozptýlení skladovacích, výrobních a testovacích lokalit.“

reklama