reklama

Ačkoliv Británie bojuje proti ženské obřízce v afrických zemích, počet případů, kdy je tímto způsobem žena zmrzačena, stoupá. A to především na domácí půdě.

Podle deníku The Independent stoupl počet obřezaných dívek v Británii v roce 2018 o sto procent oproti roku 2017. Nyní se v zemi nachází několik tisíc dívek, které tuto brutální praktiku podstoupily.

Zatímco oficiální úřední zdroje hovoří zhruba o dvou tisících, odhady odborníků jsou mnohem vyšší. Některé uvádí, že by se na území Spojeného království mohlo nacházet až 150 tisíc obřezaných dívek.

Ženská obřízka přitom ve skutečnosti není obřízkou jako takovou. Tímto termínem se označuje lékařský zákrok, při němž je ze závažných zdravotních důvodů odebrána část kůže na pohlavních orgánech. 

Světová zdravotnická organizace proto používá výstižnější termín "mrzačení ženských pohlavních orgánů", neboť se jedná o neodborné zákroky prováděné v domácím prostředí v nesterilních a mnohdy hygienicky nevyhovujících podmínkách, při nichž dochází k odstranění ženských pohlavních orgánů.

Ženská obřízka nemá pro ženy žádné zdravotní přínosy. Naopak, díky neodbornému provedení nožem nebo žiletkou zaživa bez jakékoliv anestezie ženy trpí na psychická traumata, těžké krvácení, problémy s močením, cysty, infekce i na neplodnost.

Ženskou obřízku podle odhadů podstoupily desítky, možná stovky milionů žen po celém světě, přičemž nejvíce v Africe. Ostatně i v Británii se tato praktika objevuje nejčastěji mezi migranty z Afriky. Islám totiž, navzdory domněnkám, nic takového nenařizuje, a i když najdeme i obřezané ženy muslimského vyznání, jde především o záležitost Afričanů.

Bují i další nelidské praktiky

Stejně tak je výhradní záležitostí afrických rodin i další krutá praktika, žehlení prsou. Stejně jako v případě ženské obřízky nemá ani ona nic společného s lékařským zákrokem a zdraví není nijak prospěšná. Naopak opět mrzačí ženské tělo, tentokrát v oblasti ňader.

Metoda, která do Británie proudí z Kamerunu, spočívá v tlačení na dívčí ňadra rozžhavenými kameny. Tím se už v dětství zastaví jejich růst a získávají deformovaný tvar.

Žehlení prsou dívkám nejčastěji provádějí jejich matky nebo babičky, které jej v mládí samy podstoupily. Nemá absolutně žádný zdravotní význam, jediným důvodem, proč je tato metoda prováděna, je snaha o to, aby žena nebyla přitažlivá pro muže.

Nechtěné těhotenství je totiž považováno za potupné, a proto má žehlení prsou odradit případného útočníka a ochránit ženy před znásilněním. Ve skutečnosti ale tato metoda způsobuje spíše rakovinu, infekce, znemožňuje kojení a ženám způsobuje psychický šok s doživotními následky.

Podle deníku The Guardian se s příchodem migrantů z Afriky tato praktika stále častěji vyskytuje i na evropské půdě. Kolik žen ji podstoupilo opět přesně nikdo neví, hovoří se ale o tisícovce až několika tisících.

reklama