Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový faraón Sisi? Návrh reformy prošel egyptským parlamentem

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
Foto: Egyptská TV

Egyptský parlament dnes odsouhlasil návrhem ústavní reformy, která by umožnila prezidentovi Abdálovi Fattahu al-Sisimu zůstat u moci až do roku 2034 a převzít větší kontrolu nad soudnictvím, píše agentura Reuters.

Podle předsedy shromáždění Aliho Abdelaala hlasovalo ve prospěch projektu 485 z počtu 596 poslanců. Pro přijetí byla požadována dvoutřetinová většina. Reforma bude nyní ještě přezkoumána parlamentním výborem a poté projde novým hlasováním v parlamentu předtím, než bude předložen Egypťanům v referendu, které by se mělo konat v druhém semestru roku.

Znění navrhuje prodloužit funkční období prezidenta ze čtyř na šest let bez ohledu na to, že již nyní vykonává svůj druhý čtyřletý mandát, což by mu umožnilo zůstat ve funkci až do roku 2034. Funkční období mu má podle dosavadních norem skončit již v roce 2022 a více by již kandidovat nemohl.

Změna ústavní reformy také poskytuje nové pravomoci při jmenování soudců a státních zástupců. Pozměňovací návrh také stanoví, že armáda má povinnost chránit „ústavu, demokracii, základní soudržnost země a její občanskou povahu".

Témata:  Abd Fattáh Sísí Egypt

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.