reklama

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku přivítala Pompea v Bruselu. Na hodinové schůzce měli oba diplomaté probírat celou škálu témat.

„Vždy je potěšením přivítat v Bruselu pana Pompea na bilaterálním jednání, které pokrývá všechny oblasti evropského a amerického partnerství v zahraniční politice,“ napsala.

Podle oficiálního vyjádření měli Pompeo s Mogheriniovou probírat například situaci ve Venezuele nebo v Sýrii, ale také mírový proces v Afghánistánu a otázku denuklearizace Korejského poloostrova. Dalšími tématy byla situace na Ukrajině a spolupráce mezi USA a EU na Balkáně.

„Byla to produktivní diskuse zaměřená na postup v oblasti společných zájmů a překonání společných hrozeb,“ informoval Pompeo. „Nyní více než kdy dříve musíme podpořit venezuelský lid a integraci západního Balkánu do EU,“ doplnil s tím, že Spojené státy a Evropská unie pracují vždy nejlépe společně.

Mogheriniová se vyhnula odpovědi na otázky novinářů, jak hodnotí čtvrteční pokárání některých evropských států americkým viceprezidentem Mikem Pencem.

Sama se Varšavského summitu neúčastnila, protože navštívila setkání ministrů obrany zemí NATO. Při této akci se však vyjádřila, že má EU na íránskou jadernou dohodu „jiný názor“ a považuje za důležité ji zachovat.

reklama