Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kimova vodka navzdory sankcím? Nizozemci zabavili 90.000 lahví ruského alkoholu

Ruská vodka, ilustrační fotografie
Ruská vodka, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nizozemští celníci zabavili z čínské lodi kotvící v Rotterdamu 90.000 lahví ruské vodky. S odvoláním na dnešní oznámení nizozemských činitelů o tom informovala agentura Reuters. Náklad měl údajně mířit do Severní Koreje, což je v rozporu s mezinárodními sankcemi.

Kontejner s obsahem 3000 krabic po 30 lahvích vodky měl podle oficiálních údajů putovat z německého Hamburku přes Rotterdam do Číny. Nizozemské úřady se podle britského listu The Guardian domnívají, že náklad byl určen přímo pro severokorejského diktátora Kim Čong-una a jeho armádní velitele. Důkazy pro svá tvrzení však novinářům neposkytly.

"Rada bezpečnosti OSN přijala jasné sankce vůči Severní Koreji a je důležité je dodržovat," uvedla nizozemská ministryně pro zahraniční obchod Sigrid Kaagová. Zdůraznila, že sankce upravují i dovoz luxusního zboží. Zabavení lahví vodky je tak podle ní opodstatněné.

The Guardian připomněl, že severokorejský diktátor je známý svou zálibou v přepychu. Od nástupu k moci v roce 2011 utratil na dovoz luxusního zboží z Číny údajně čtyři miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč).

Témata:  Kim Čong-un vodka Rusko Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

29. června 2025 15:12

Jak Karel Gott hledal smysl života. Pravdivá zpověď o jeho posledních měsících

Pozítří začne červenec, tedy měsíc, v němž si posledních několik připomínáme Karla Gotta. Spadají do něj totiž jeho nedožité narozeniny. Na podzim totiž uplyne již šest let od odchodu nejslavnějšího českého zpěváka na věčnost. Pokud si ale myslíte, že o Mistrovi již bylo řečeno všechno, jste na omylu. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy