Páteční tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o rušení sankcí vůči Severní Koreji se netýkal postihů oznámených ve čtvrtek, nýbrž dosud neznámých opatření chystaných na nejbližší dny. Informovala o tom agentura Reuters i některá americká média, přičemž se novináři odvolávají na nejmenované zdroje v americké vládě.
Ministerstvo financí Spojených států ve čtvrtek ohlásilo uvalení sankcí na dva čínské lodní dopravce, kteří čelí obviněním z porušování sankcí proti KLDR. Trump poté v pátek napsal na twitter, že nařídil odvolat "dodatečné sankce" oznámené ministerstvem, což vyvolalo jistý zmatek.
It was announced today by the U.S. Treasury that additional large scale Sanctions would be added to those already existing Sanctions on North Korea. I have today ordered the withdrawal of those additional Sanctions!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 22. března 2019
"Tweet měl být odkazem na rozhodnutí nerealizovat v tuto chvíli dodatečné rozsáhlé sankce proti Severní Koreji," řekl pod podmínkou zachování anonymity vládní zdroj Reuters.
"Zdroje uvádí, že Trump nezrušil čtvrteční sankce proti KLDR, místo toho ruší budoucí balíček dosud neznámých rozsáhlých sankcí plánovaný pro další týden. Šlo o značné komunikační selhání v důsledku jeho nejednoznačného tweetu," napsal na twitteru reportér John Hudson z deníku The Washington Post.
Sources say Trump did not withdraw the North Korea sanctions from Thursday, instead he’s canceling a future round of unannounced large scale sanctions expected for next week. It was a major communications failure as a result of his ambiguous tweet
— John Hudson (@John_Hudson) 22. března 2019
Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová nejdříve nejasnosti vysvětlovala tak, že "prezident Trump má rád předsedu (Strany práce a severokorejského vůdce) Kima (Čong-una) a nepovažuje tyto sankce za potřebné". Toto vyjádření ale podle komentáře televize NBC News vyvolalo víc otázek, než kolik jich zodpovědělo.
Trump podle reportéra Joshe Ledermana jediným tweetem zvrátil svoji kampaň "maximálního nátlaku" a veřejně podkopal své vlastní poradce pro národní bezpečnost. Podobně událost hodnotila zpravodajská společnost BBC, podle níž zmatek kolem rušení sankcí naznačuje v rámci Trumpovy administrativy názorové rozdíly na přístup ke vztahům s Pchjongjangem.
Severní Korea je terčem amerických i mezinárodních sankcí kvůli vývoji jaderných zbraní a svému raketovému programu. Zatímco KLDR požaduje jejich zrušení, USA se domáhají jaderného odzbrojení komunistického režimu. Na únorovém summitu podle Washingtonu Severokorejci požadovali, aby byl sankční režim odvolán, což americký prezident a jeho delegace odmítli. Schůzka Trumpa s Kimem v Hanoji skončila předčasně a bez plánovaného podpisu společného prohlášení.
Severokorejský ministr zahraničí po summitu naopak uvedl, že jeho strana žádala pouze částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi. Tento měsíc Pchjongjang obvinil USA, že na vrcholné schůzce promarnily jedinečnou příležitost, a pohrozil přehodnocením moratoria na testy jaderných zbraní a raket.
Témata: Donald Trump, Severní Korea, USA
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10