Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurdové čistí Baghúz. IS po sobě nechal miny, část džihádistů stále páchá útoky

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Syrské demokratické síly (SDF) podporované Spojenými státy dnes pokračují v odklízení výbušnin, které v Baghúzu na východě Sýrie zanechali bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS), píše agentura AP. Baghúz byl poslední obydlenou částí Sýrie, kterou IS kontroloval. Arabsko-kurdské síly SDF porážku radikálů v Baghúzu oznámily v sobotu. Ve stejný den na místě při explozi v tiskovém středisku přišel o život syrský řidič, který spolupracoval s novináři americké televize.

V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli skoro o všechno území, včetně hlavních metropolí - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Baghúz představoval poslední územní baštu IS v Sýrii. V Iráku byla skupina oficiálně poražena v roce 2017, i nadále mohou nicméně bojovníci IS podle analytiků představovat hrozbu.

Podle mluvčího SDF radikálové v Baghúzu za sebou zanechali mnoho různých výbušných zařízení včetně sebevražedných pásů a min, které nyní bojovníci SDF likvidují.

Deash flag pulled down by #YPJ fighters in #Baghouz. #DefeatDaesh pic.twitter.com/cHliPZeqWy

— マナン アリ (@Liberationafrin) 22. března 2019

V sobotu výbušnina ukrytá v domě v Baghúzu zabila syrského řidiče, který pracoval s novináři ze stanice NBC. Budovu SDF používala jako velitelské středisko a zároveň tu měli tiskové centrum novináři, kteří o situaci v Baghúzu informovali. Ředitel NBC Noah Oppenheim uvedl, že novináři NBC zraněni nebyli, a vyjádřil soustrast rodině a blízkým syrského řidiče.

V uplynulých týdnech Baghúz opustily tisíce lidí včetně bojovníků IS a jejich rodin;přepraveni byli do záchytných centrech v jiných částech východní Sýrie. Bojovníci IS zároveň drželi rukojmí. Co se s nimi stalo, však podle Reuters není jasné.

Neznámý počet bojovníků IS a jejich stoupenců se v Sýrii stále ukrývá a páchá útoky v oblastech, které byly osvobozeny před několika měsíci, v některých případech i roky. Není známo ani zda je stále naživu vůdce skupiny abú Bakr Bagdádí.

"Toto je historický moment, ale nemůžeme být zcela klidní," uvedl na twitteru generálmajor Christopher Ghika z mezinárodní koalice proti IS, kterou vedou Spojené státy. Doplnil, že IS i bez kontroly nad územím bude nadále představovat hrozbu pro obyvatele Iráku a Sýrie a širší svět.

This is an historic moment, but we cannot be complacent. Even without territory, Daesh will continue to pose a threat to the people of Iraq and Syria, as well as to the wider world. The @coalition must remain firm in its determination to counter Daesh. https://t.co/pETKXsIES7

— Maj Gen Christopher Ghika CJTF-OIR Dep Cmdr (@oirdcom) 24. března 2019

Americký prezident Donald Trump v prohlášení, které Bílý dům zveřejnil v sobotu, zničení samozvaného chalífátu IS uvítal, zároveň ale doplnil, že Spojené státy budou pokračovat ve spolupráci s partnery a spojenci do konečné porážky IS, všude kde tato teroristická organizace působí.

Témata:  Islámský stát Sýrie Kurdové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.