Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR hrozí: Máme vodíkovou bombu, která dokáže vyhladit Manhattan

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.boston.com

Pchjongjang - Téměř každý den nyní ze Severní Korey přichází hrozby a deklarace síly. V rámci těch nejnovějších KLDR prohlásila, že by mohla vyslat do amerického New Yorku vodíkovou bombu, která by vyhladila celý Manhattan. Informoval o tom deník The Washington Post.

„Manhattan by shořel na popel"

V rámci nejnovějších varování Severní Korea v neděli prohlásila, že je schopna na balistické střele vyslat do Spojených států jadernou bombu, která by vyhladila newyorský městský obvod Manhattan.

„Naše vodíková bomba je mnohem větší než ta, kterou vyvinul Sovětský svaz," uvedl podle serveru státem vedený server DPRK Today. „Kdyby se tato vodíková bomba umístila na mezikontinentální balistickou střelu a spadla na Manhattan v New York City, všichni lidé by tam byli okamžitě zabiti a město by shořelo na popel," uvádí dále server.

Severokorejský server se v těchto tvrzeních odkazuje na jaderného vědce Čo Hjong Ila, podle kterého tato bomba „předčí jejich představy."

„Vodíková bomba, kterou v minulosti vyvinul Sovětský svaz, byla schopna rozbít okna budov vzdálených 1 000 km a žár byl dostatečně silný na to, aby i ve vzdálenosti 100 km způsobil popáleniny třetího stupně," uvedl dále severokorejský server.

Je to vodíková bomba?

Jak deník podotýká, takové tvrzení by mělo podpořit jaderné testy z letošního ledna, kdy se podle KLDR mělo jednat o vodíkovou bombu. „Většina expertů je ale vůči tomuto tvrzení skeptická. Tvrdí, že seismické vlny způsobené výbuchem byly podobné těm, které způsobily tři předchozí testy KLDR," vysvětluje deník.

V únoru KLDR také vypustila raketu, která měla dle jejího tvrzení umístit na zemskou orbitu satelit. Tento krok je považován za součást jejich programu balistických raket s dlouhým doletem.

Deník připomíná, že ačkoliv by teoreticky Severní Korea byla podle expertů schopná svými raketami zasáhnout západní pobřeží Spojených států, východní pobřeží by mělo být mimo její dosah. Odborníci jsou také skeptičtí ohledně miniaturních hlavic, které KLDR odhalila minulý týden.

KLDR se nesmí podcenit

Jeffrey Lewis z Institutu mezinárodních studií Middlebury v Monterey ale varuje, že by se možnosti Severní Korey neměly podceňovat. „Jistě, nevypadá to jako zařízení USA, ale lze jen těžko říct, zda je vzezření jejich modelu opravdu nevěrohodné, či zda se severokorejské jaderné zbraně prostě jen liší od svých sovětských a amerických protějšků."

V Jižní Koreji mezitím pokračuje společné cvičení se Spojenými státy, které je podle KLDR nácvikem k invazi do země. Spolu s dalšími sankcemi, které na režim Kim Čong-una uvalilo jak OSN, tak i samostatně Jižní Korea, to podle serveru vede k tomu, že KLDR každý den vypouští nové hrozby či provádí další testy zbraní.

Tyto hrozby ale nejsou bez odezvy. „Pokud bude sever pokračovat v provokacích navzdory jasným varováním naší armády, je jen nevyhnutelné, že bude následovat striktní odpověď, která by mohla vést ke zničení režimu v Pchjongjangu," uvedli podle zpravodajské agentury Jonhap jihokorejští náčelníci štábu.

Témata:  jaderné zbraně Severní Korea USA

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy