reklama

Stínová labouristická ministryně vnitra Diane Abbottová premiérce vzkázala, že by měla u Assange postupovat podobně jako v případě hackera Garyho McKinnona v roce 2012. Mayová tehdy jako ministryně vnitra zablokovala jeho vydání do USA na základě obavy o jeho práva. Lékaři tehdy konstatovali, že muž obviněný z odcizení důvěrných informací by mohl spáchat sebevraždu, pokud bude souzen v USA.

"Dopustil se rozsáhlého hackerského útoku, ale jeho skutečným zločinem bylo, že popudil americké vojenské a bezpečnostní složky," řekla dnes Abbottová stanici BBC s tím, že Assangeův případ je velmi podobný. WikiLeaks zveřejnil velké množství důvěrných informací týkajících se mimo jiné podrobností amerického vojenského nasazení v Afghánistánu a Iráku. Podle USA tím ohrozil bezpečnost mnoha Američanů.

Britská premiérka se k situaci sedmačtyřicetiletého Australana zatčeného ve čtvrtek nevyjádřila. Americké ministerstvo spravedlnosti Assange ve čtvrtek obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů, za které mu hrozí až pět let vězení. Britský soud má o jeho případu jednat v květnu.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva dnes justiční orgány vyzval, aby Assangeovi zajistily férový proces. Podle komisařovy mluvčí Raviny Shamdasaniové se to týká i jeho případného vydávání do USA.

Loading...

1 komentář (Poslední 12.04. 20:25) Napište svůj názor

reklama