Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se berou záhadná světla? Tajemství hory Brown Mountain 100 let mátlo vědce

Tajemná světla v okolí Brown Mountain
Tajemná světla v okolí Brown Mountain
Foto: Twitter

Tajemná světla v okolí Brown Mountain jsou dodnes ukázkou toho, jak lehce lze mnohdy objasnit zdánlivě nevysvětlitelnou záhadu. Někdy to ale může zabrat i více než desítky let.

Poprvé byla spatřena již před více než sto lety. Tehdy je uviděl místní rybář a příběh se okamžitě rozšířil mezi lidmi. Otiskly ho tehdy i místní noviny. Podle svědka se tajuplná červeno oranžová světla nad oblastí objevovala každý večer. Úřady do Brown Mountain vyslaly svého vyšetřovatele a ten brzy přišel s vysvětlením – místní vídají pouze odrazy od světel projíždějících vlaků.

Ke stejnému závěru došli výzkumníci i v roce 1922, kdy se do oblasti vrátili. Šlo podle nich o odrazy světel z vlaků, lamp a automobilů. Pak se ale přes Brown Mountain přehnala masivní povodeň. Ta strhla most, zničila okolní osvětlení a zneprůjezdnila železniční trať. Světla se přesto objevovala dál.

V roce 1977 provedli vědci na místě dokonce pokus. Pokusili se za pomoci světlometů způsobit odrazy, jež by vypadaly jako ona tajemná světla. A podařilo se. Klasické bílé světlo se opravdu vinou odrazů proměnilo na zvláštní červené světélkující koule. Zdá se, že záhada tak byla vyřešena.

Dnes se opravdu vědci kloní k teorii, že zvláštní pozorování byla způsobena světelnými odrazy. A to nejen od světel automobilů nebo vlaků, ale i od táborových ohňů, jichž je v zalesněné oblasti každou noc rozděláno nespočet. Zároveň je ale pravděpodobné, že záhadná pozorování budou hlášena i v budoucnu. Tajemná pozorování se totiž stala součástí místních zvyků a místní by zřejmě jen velmi neradi přišli o svojí specialitu.

Témata:  tajemství záhady

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.