reklama

Kancelář Berlusconiho, který se do politiky vrátil po několikaletém zákazu výkonu veřejných funkcí, uvedla, že se operace zdařila a že 82letý politik bude v nadcházejících dnech z nemocnice propuštěn. Berlusconi v pondělí večer začal pociťovat bolest břicha a při vyšetření se ukázalo, že v tenkém střevě má malou překážku. Ta vznikla následkem operace žlučníku před čtyřiceti lety.

Berlusconi, který byl třikrát italským premiérem, v minulosti trpěl také problémy se srdcem, před několika lety podstoupil operaci na srdeční chlopni. Tvrdí, že i přes svůj věk chce za svoji stranu Vzhůru, Itálie (FI) kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu (EP), naplánovaných na tento měsíc.

Berlusconi zveřejnil úryvky ze svého projevu, s nímž měl původně vystoupit v úterý. V něm zkritizoval izolacionistické tendence současné italské vlády, kterou tvoří protiimigrační Liga a protestní Hnutí pěti hvězd. Varoval, že Itálie nemůže čelit migraci z Afriky, "čínským imperialistickým projektům" a islámskému fundamentalismu bez evropské podpory.

Agentura AP uvádí, že Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie v průzkumech zaostává za Ligou, Hnutím pěti hvězd a opoziční Demokratickou stranou.

reklama