Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Běluha jako ztracená ruská zbraň nebo špion? Norově objevili jednu s podivnými nápisy

Norové našli běluhu s popruhy s nápisem vztahujícím se k Rusku
Norové našli běluhu s popruhy s nápisem vztahujícím se k Rusku
Foto: YouTube

Zřejmě ochočená běluha severní, která se objevila u pobřeží Norska, vyvolala v zemi spekulace, že kytovec unikl z ruského vojenského zařízení. Zvíře mělo na těle popruhy pro připevnění videokamery nebo zbraně.

Když je norští rybáři odstranili, objevil se na vnitřní straně nápis "vybavení Petrohradu", napsala agentura AP.

Norští rybáři si běluhy všimli minulý týden; kytovec s popruhy sám připlul k rybářské lodi, začal se o ni třít a snažil se tahat za lana připevněná k plavidlu. Zvíře se zdálo být ochočené a navyklé přijímat potravu od lidí. Poté, co se rybářům podařilo sundat popruhy s úchytem, běluha odplula.

Profesor Audun Rikardsen z norské arktické univerzity v Tromsö tvrdí, že zvíře by mohlo pocházet z námořní základny v Murmansku na severu Ruska. Dodal zároveň, že norští ani ruští odborníci v současné době neprovádí žádný výzkum související s běluhami.

"Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři," prohlásil Rikardsen. "Otázka zní, zda bude schopno samo přežít a zajistit si potravu. Zaznamenali jsme případy, kdy jiným kytovcům, kteří žili v Rusku v zajetí, se (ve volné přírodě) dařilo dobře," dodal.

Britský deník The Guardian dnes připomněl, že Rusko v minulosti několikrát usilovalo o výcvik různých kytovců k vojenským účelům. Naposledy o tom informovala v roce 2017 ruská armádní televize Zvezda. V roce 2016 si tamní ministerstvo obrany pořídilo pět delfínů v hodnotě v přepočtu asi 536.000 korun, napsal list, který se odvolává na veřejné vládní dokumenty.

Témata:  Rusko běluha severní Norsko Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy