Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko postihlo silné zemětřesení

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Jih Japonska dnes postihlo zemětřesení o síle 6,3 stupně. Japonská meteorologická agentura uvedla, že nebezpečí před vlnami cunami vydáno nebylo, ačkoli je možné očekávat mírné vzedmutí moře.

Epicentrum se nacházelo v moři nedaleko města Mijazaki na ostrově Kjúšú. Otřesy vycházely z hloubky 23 kilometrů.

Zemětřesení jsou v Japonsku poměrně běžná. Země leží v seizmicky velmi aktivní oblasti, v níž dojde k pětině všech světových zemětřesení o síle šesti a více stupňů.

Žádné škody prozatím hlášeny nebyly, napsala agentura AP.

Japonsko leží ve velmi nestabilní oblasti, ročně jej zasáhne zhruba 1500 zemětřesení. Z toho zhruba 500 je silnějších než 5 stupňů Richterovy stupnice.

Každý den navíc zemí hýbe takzvané chvění, tedy malá zemětřesení, která jsou pro většinu lidí neznatelná a lze je rozeznat pouze přístroji. Při silnější litosférické aktivitě může Japonskem za jeden den "otřást" až tisíc takových chvění.

Témata:  Japonsko zemětřesení v Japonsku zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

9:08

Už tady nemusela být. Markéta Konvičková otevřeně promluvila o boji s nádorem

Celé Česko sleduje statečný boj Markéty Konvičkové s vážnými zdravotními potížemi, kdy se jí navzdory nepříjemné diagnóze daří žít normální život. Sympatická zpěvačka nyní odhalila, jak se aktuálně cítí. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy