reklama

Síť pašeráků lidí pomáhala Afgháncům, Iráčanům a Syřanům dostat se do evropských zemí z Turecka po moři i po souši, informovala policie. Gang spolupracoval s dalšími pašeráky lidí z Ukrajiny, Itálie a Řecka. Členové organizace se pohybovali i v Británii.

Při zátahu policie zadržela 569 migrantů a dále zabavila šest vozidel, šest lodí a bezpočet záchranných vest. Pašerácký gang, jehož vedení pochází převážně ze severního Iráku, ročně vydělal v průměru dva miliony eur (51,7 milionu korun). Od migrantů v průměru vybíral 3000 až 5000 eur (asi 77.600 až 129.300 korun) za osobu.

Turecká policie a tajné služby operaci podnikly 25. května, uvedl server televize Al-Džazíra. Předcházelo mu roční vyšetřovaní vedené istanbulskou prokuraturou, podle níž skupina pašovala lidi z Afghánistánu a severního Iráku do Řecka, Itálie a jiných evropských zemí. Gang také paralelně dostával migranty uvízlé v Řecku do dalších evropských států.

Akbar Umar Taufík si nedávno zařídil pas Dominikánské republiky, což podle policie svědčí o tom, že skupina chtěla svou činnost rozšířit i do Severní a Jižní Ameriky.

Taufík a jeho organizace si podle tureckých úřadů kontakty v evropských zemích, například v Itálii a Řecku, vybudovali v součinnosti se Stranou kurdských pracujících, kterou Ankara označuje za teroristickou, a s kurdskými milicemi YPG, které turecká vláda považuje za syrskou odnož PKK.

V roce 2015 do Evropy přišlo více než milion migrantů a uprchlíků, kteří mnohdy utíkali kvůli konfliktům a chudobě na Blízkém východě a Africe. Západní pobřeží Turecka bylo jedním z hlavních míst, odkud se tito lidé pokoušeli dostat přes moře do Evropy. Tisíce z nich přitom zemřely.

Počet lidí, kteří nelegálně překonali unijní hranice, markantně poklesl následující rok, kdy Ankara uzavřela dohodu s Bruselem. Evropská unie se s Tureckem dohodla, že Ankara bude svou hranici bedlivě střežit výměnou za finanční pomoc tři miliardy eur.

Loading...
reklama