Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František se setkal s Romy, požádal o odpuštění za jejich segregaci

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes na závěr své třídenní návštěvy Rumunska požádal jménem katolické církve Romy o odpuštění za diskriminaci, segregaci a špatné zacházení. Informaci přinesla agentura AFP. Dopoledne při mši v Rumunském městě Blaj blahořečil sedm řeckokatolických biskupů, které pronásledovali, věznili, mučili a zabili agenti bývalého komunistického režimu.

"Žádám o odpuštění jménem církve - Hospodina a vás - za ty případy, kdy jsme vás v minulosti diskriminovali, špatně jsme s vámi zacházeli a pohlíželi na vás s nedůvěrou," řekl papež při setkání se zástupci romské menšiny.

Dodal, že měl po setkání s místními obyvateli těžké srdce. "Ztěžklo kvůli tolika zkušenostem s diskriminací, segregací a špatným zacházením, které vaše komunity zažila. Historie nám ukazuje, že křesťanům, i katolíkům, není toto zlo neznámé," řekl papež.

"Je to lhostejnost, která poskytuje živnou půdu předsudkům a zároveň rozdmýchává zášť," pokračoval.

#PopeFrancis leads a Marian encounter with young people and families in Iasi. #PopeInRomania https://t.co/197nDvBtAf pic.twitter.com/3ZWR695yFp

— Vatican News (@VaticanNews) 1. června 2019

Podle agentury Reuters by mohlo Papežovo sdělení zvýšit napětí mezi Vatikánem a italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, se kterým se papež několikrát střetl kvůli migraci. Poté, co papež letos v květnu přijal ve Vatikánu skupinu Romů, zareagoval Salvini zopakováním svého slibu, že nechá zavřít všechny romské tábory v Itálii.

Papež několik hodin předtím před asi 60.000 věřícími blahořečil sedm řeckokatolických kněží, které pronásledoval rumunský komunistický režim. "Noví blahoslavení trpěli a obětovali svůj život, když čelili systému s represivní a totalitární ideologií," řekl František.

V noci na 29. října 1948 zatkli tyto vysoké náboženské činitele komunističtí agenti a obvinili je z velezrady kvůli tomu, že nechtěli konvertovat k pravoslaví.

Místní řečtí katolíci se od ortodoxní církve odpojili na konci 17. století ještě v době, kdy region Transylvánie, zvaný též Sedmihradsko, patřil k Rakousku-Uhersku. Ačkoliv si zachovali většinu pravoslavných zvyků, uznávají autoritu papeže.

Komunisté řecký katolicismus zakázali a po věřících požadovali, aby přešli právě k pravoslaví. Ortodoxní církev následně zabavila řeckým katolíkům majetek a přebrala také jejich svatá místa. "Za touto nenávistí vůči víře stál Josif Stalin, který stejným způsobem zlikvidoval i ukrajinskou řeckokatolickou církev," řekl AFP rumunský historik.

Počet řeckých katolíků v zemi kvůli represím znatelně klesl, dnes je jich ve dvacetimilionové zemi pouze 200.000 oproti 1,5 milionu v roce 1948. K pravoslaví se hlásí 86 procent Rumunů.

Romové jsou nejpočetnější etnickou menšinou v Evropě, kde jich žije mezi 10 a 12 miliony v mnoha státech, například v Maďarsku, Bulharsku, Francii, Řecku, České republice nebo v Itálii. Na území Evropské unie jich je asi šest milionů, tvoří 1,2 procenta její populace. Podle organizací hájících lidská práva jsou častými oběťmi předsudků a společenského vyloučení.

Témata:  Papež František Rumunsko církev

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).