reklama

O prezidentskou nominaci demokratů se k dnešnímu dni podle webu volební komise uchází 264 lidí. Za hlavní uchazeče ale média považují 24 z nich, neboť již v minulosti zastávali volený úřad, mají dostatečnou podporu tisku a jsou zahrnuti v průzkumech veřejného mínění.

Jasným favoritem je v sondážích bývalý viceprezident Joe Biden, který má v průměru podporu 35 procent dotazovaných. Se ztrátou až 20 procentních bodů následuje Sanders, za kterým další uchazeči rovněž výrazně zaostávají.

Ze 24 takzvaně hlavních uchazečů Demokratická strana vyřadila čtyři z nich, kteří nesplňují podmínky pro účast v debatě. Z dalších desítek vedlejších zájemců stranickým regulím nevyhověl nikdo.

Podmínky spočívají v získání nejméně jednoprocentní podpory ve třech průzkumech veřejného mínění, případně nejméně 65.000 sponzorů, z nichž alespoň 200 bude z minimálně dvaceti států USA. K pozvání do debaty tedy stačí jedna z těchto dvou podmínek.

Obě podmínky splnilo 14 z 24 hlavních uchazečů, jen jednu pak šest zájemců o nominaci a čtyři žádnou. Divákům se tak nepředstaví guvernér Montany Steve Bullock, někdejší aljašský senátor Mike Gravel, starosta floridského Miramaru Wayne Messam a kongresman Seth Moulton.

První debata bude rozdělena na dva večery, každého z nich se zúčastní vždy deset uchazečů. Diskuzní večery se budou konat 26. a 27 června místního času (v noci na 27. a 28. června SELČ) a přenášet je budou televize NBC News, MSNBC a Telemundo. Druhou debatu, která se bude konat v červenci, budou vysílat stanice CNN, CNN International a španělská verze CNN.

Třetí a čtvrtá debata, které se plánují na září a říjen, přinesou zúžení počtu pozvaných uchazečů o prezidentskou nominaci, neboť se podmínky zpřísní. Vyžadovány bude nejméně dvouprocentní podpora v sondážích, případně nejméně 130.000 dárců.

Prezidentské volby v USA budou v listopadu příštího roku, ještě předtím ale demokraté vyberou svého kandidáta ve stranických primárkách. Ty zahájí 3. února stát Iowa a skončí 16. června v metropoli Washingtonu, v červenci pak sjezd demokratů formálně zvolí oficiálního stranického kandidáta do Bílého domu.

Primárky pořádají také republikáni, protože republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o znovuzvolení, vyzval k souboji o stranickou nominaci někdejší guvernér státu Massachusetts William Weld. Nepředpokládá se ale, že by Weld Trumpovu kandidaturu ohrozil.